Koniec "kratki", co jeszcze kupimy w salonach?

Posłowie poparli ograniczenia prawa do odliczenia VAT-u, jaki pobiera się przy zakupie samochodów "z kratką". Sprawdziliśmy, które marki i modele można jeszcze kupić "z kratką" i zdążyć z odliczeniem podatku
Chcesz kupić auto z gwiazdkowym rabatem? Zobacz, jakie upusty oferują teraz importerzy.

Od 1 stycznia przyszłego roku do 1 stycznia 2013 prawem do pełnego odliczenia VAT będzie objęty zakup samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. Warunek? Ze świadectwa homologacji producenta lub importera takiego auta ma wynikać, że nie chodzi tu o samochód osobowy. Za uchwaleniem zmian głosowało 230 posłów, przeciw było 145, a 38 wstrzymało się od głosu. Zmiana przepisów ma przynieść budżetowi ok. 1,8 mld zł.

Aktualnie nabywcy modeli z kratką mają prawo odliczyć cały VAT zawarty w cenie pojazdu z homologacją ciężarową. Po zmianach odliczenie wynosić będzie 60% kwoty podatku, jednak nie więcej niż 6 000 zł.

Posłowie przegłosowali również pomysł zawieszenia na najbliższe dwa lata możliwości skorzystania z prawa do odliczenia VAT, który zawarty jest w cenie paliwa kupowanego do pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Chodzi np. o samochody, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej, m.in. auta dostawcze spełniające określoną w ustawie definicję, samochody typu van, czy minibusy.

Zgodnie z ustawą, właściciele samochodów ciężarowych mają być zwolnieni z obowiązku dostarczania urzędowi skarbowemu kopii zaświadczeń potwierdzających homologację, wydawanych przez okręgowe stacje kontroli pojazdów. Nie będą też musieli informować urzędów skarbowych o dokonanych w pojeździe zmianach, które mają wpływ na homologację. Zdaniem rządu rozwiązanie to odciąży podatników i administrację podatkową od gromadzenia kopii zaświadczeń.

Ruch w salonach, związany ze zmianą przepisów, wywołuje uśmiechy na twarzach importerów. Mamy początek grudnia, a w przypadku większości modeli nie ma mowy o wybrzydzaniu. Na placach zostały pojedyncze sztuki. Efekt? Często zamiast upatrzonego auta kupujemy inne. Oto lista popularnych marek i modeli wraz z ich dostępnością:

Audi

A5 i Q7 - brak
A6 Avant - dostępne

BMW

X3 - brak
X5 i X6 - zostało kilka sztuk
5 Touring - zostało kilka sztuk

Citroen

C3 Picasso - dostępny
C4 Picasso - dostępny
C5 Tourer - 2 sztuki

Dacia

Logan MCV - 2 sztuki

Ford

Mondeo - 2 sztuki
S-Max - dostępne
Galaxy - brak

Hyundai

i30 - dostępny
ix35 - brak

Infiniti

EX, FX - dostępne (po kilka sztuk)

Mazda

6 - zostały liftbacki, kombi brak
CX-7 - dostępna

Mercedes

E-Klasse T - 3 sztuki
GLK - 3 sztuki
ML - 2 sztuki

Nissan

Qashqai - dostępny
Murano - brak

Mitsubishi

Lancer Sportback - dostępny
Outlander - dostępny

Skoda

Fabia - brak
Octavia - dostępna
Yeti - brak

Toyota

Auris, Avensis Kombi, RAV4 - dostępne
Verso - wersje z silnikami benz. dostępne

Volkswagen

brak możliwości zakupu jakiegokolwiek modelu "z kratką"

Volvo

V50 - 3 sztuki
V70 - 1 sztuka
XC60 - 5 sztuk

Marcin Sobolewski, źródło: PAP/IBRM Samar, oprac. własne


Unikatowy Nissan 300ZX Spyder - WIĘCEJ

W kolejce po "kratkę" - ZOBACZ TUTAJ

Audi Q7 - ogłoszenia