Kontrole policyjne - kto, gdzie, kiedy i jak?

Jeżdżąc samochodem wcześniej czy później trafimy na kontrolę policyjną. Jeśli będziemy wiedzieli jak się zachować zaoszczędzimy nerwów sobie i policjantom

JAK SIĘ ZACHOWAĆ PODCZAS KONTROLI POLICYJNEJ?

Najlepiej traktować się poważnie. Policjant zna przeróżne wymówki jakimi posługują się kierowcy i jest na nie odporny.

Na sygnał kierowcy powinniśmy zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu, nie powodując przy hamowaniu zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Powinniśmy trzymać ręce na kierownicy i wbrew zwyczajom kulturalnych ludzi nie wysiadamy z samochodu, chyba że policjant zarządzi inaczej.

Policjant na prawo poprosić kierowcę oraz podróżujących o opuszczenie samochodu. Jeśli ma uzasadnione powody może zażądać, by kierowca i pasażerowie stanęli w rozkroku z rękami na dachu samochodu, lub położyli się na drodze twarzą do ziemi. W Polsce takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale np. policja w USA często stosuje szczególne środki bezpieczeństwa.

KIEDY ZATRZYMUJEMY SIĘ DO KONTROLI?

Policjant powinien tak zatrzymywać samochód tak, by nie prowokować niebezpiecznych sytuacji (oczywiście podczas rutynowych kontroli). Po zatrzymaniu powinien podać swoje imię i nazwisko, stopień oraz powód kontroli.

W obszarze zabudowanym policjant umundurowany lub po cywilnemu może zatrzymać do kontroli każdy pojazd lizakiem (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy).

W obszarze niezabudowanym do kontroli może zatrzymać wyłącznie umundurowany policjant lizakiem (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy). Sygnał do zatrzymania może być również podany z jadącego radiowozu przez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennej tonacji lub przez tablicę informacyjną umieszczoną zwykle za tylną szybę nieoznakowanego radiowozu.

KIEDY POWINNIŚMY ZACHOWAĆ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ?

Wątpliwości winna wzbudzić próba zatrzymania poza obszarem zabudowanym przez osoby poruszające się samochodem cywilnym, wyposażonym jedynie w lampę błyskową lub przez osoby w ubraniu tylko zbliżonym wyglądem do munduru policyjnego. Gdy okoliczności wydają się mocno podejrzane należy kontynuować jazdę w kierunku najbliższego posterunku (należy niezwłocznie zadzwonić pod numer 112 lub 997) lub miejsca, gdzie można spotkać inne osoby (stacje paliw, przydrożny bar lub zajazd). Pamiętajmy jednocześnie, że nie powinniśmy zatrzymywać się w odludnych miejscach i reagować na znaki informujące, że rzekomo coś złego dzieje się z autem. W razie podejrzeń należy telefonicznie lub osobiście poinformować policję. Pamiętajmy, że w każdej sytuacji możemy zażądać od policjanta okazania legitymacji służbowej

Szczepan Mroczek

Gdzie może zatrzymać cię Policja - ZOBACZ TUTAJ

Przy 80 km/h nie przeżyjesz

Crash test 1960 - walka o życie - ZOBACZ TUTAJ

EuroNCAP chwali małe auta - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Agora SA