Głupota czy nieodpowiedzialność?

Zapnij dziecko w foteliku. Okazuje się, że nie jest to oczywiste dla wszystkich rodziców. Nas widok pędzącego BMW na Gierkówce z dzieckiem na przednim fotelu zmroził. Dla przestrogi postanowiliśmy zrobić zdjęcia

Pędzące srebrne BMW z anteną CB na dachu nie robi wrażenie. Nawet gdy łamie przepisy i przejeżdża skrzyżowanie na czerwonym świetle. Wariat, pomyślicie. Owszem, ale w tym przypadku pirat drogowy wykazał się jeszcze większą ignorancją. Dlaczego? Bo na przednim fotelu wiózł uśmiechniętą mamę z wesołym bobaskiem na kolanach. To skrajna nieodpowiedzialność czy niewiedza?

Kodeks drogowy mówi jednoznacznie "W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym".

Jazda z dzieckiem na kolanach to nie tylko głupota, ale przede wszystkim wystawianie malucha na niebezpieczeństwo. Nie potrzeba zderzenia, wystarczy mocniejsze hamowanie, by 10 kilogramowy maluch zamienił się w ponad stukilogramowy ciężar nie do utrzymania przez najsilniejszą nawet mamę.

Na szczęście, gdy postanowiliśmy zrobić zdjęcie nieodpowiedzialnym rodzicom, szybko się zorientowali i wsadzili dziecko do fotelika, który spokojnie jechał pusty na tylnej kanapie.

Jak wynika ze statystyk Laboratory for Accident Research, Biomechanics and Human Behaviour Studies, prawie połowa wypadków z udziałem dzieci zdarza się podczas jazdy krótszej niż 3 kilometry. Prawidłowe zabezpieczenie dzieci mogłoby zredukować poważne obrażenia w trakcie wypadków aż o 88 proc. w przypadku dzieci poniżej dziewiątego miesiąca i o 71 proc. w przypadku małych pasażerów w wieku od 9 miesięcy do 4 lat. To szczególnie ważna informacja przed wakacyjnymi wyjazdami.

Dodajmy, że fotelik może być zamontowany na przednim fotelu, ale tylko i wyłącznie w samochodzie, w którym można wyłączyć przednią poduszkę powietrzną.

Juliusz Szalek

ZOBACZ TAKŻE:

Zapnij dziecko w foteliku - ZOBACZ TUTAJ

Foteliki w taksówkach - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Skoda Octavia - ogłoszenia