Toyota inwestuje w Teslę

Japoński gigant zainwestuje w Teslę - raczkującego producenta elektrycznych aut z USA. W zamian Tesla uwolni Toyotę od problemów z zamkniętą fabryką w Kalifornii

Spece z branży samochodowej przecierali oczy ze zdumienia. Japońska Toyota, największy koncern samochodowy świata, ogłosiła wczoraj o sojuszu strategicznym z Tesla Motors - maleńką firmą z Doliny Krzemowej, która chce produkować w USA na wielką skalę elektryczne samochody. Toyota zainwestuje 50 mln dol. w akcje Tesli po ofercie publicznej tej spółki, a wcześniej pomoże Tesli w konstruowaniu nowych aut i w ich produkcji.

W niecodziennym geście wsparcia tego sojuszu do Kalifornii przyleciał osobiście szef japońskiego koncernu Akio Toyoda, aby ogłosić umowę z Teslą. - Współpraca z młodą firmą, jaką jest Tesla, będzie dla Toyoty okazją, aby przypomnieć sobie ducha nowych wyzwań, podejmowania szybkich decyzji i elastyczności, które charakteryzują firmę Tesla - chwalił Toyoda nowego partnera.

Zadowolenia nie krył Elon Musk, szef i założyciel amerykańskiej spółki. - Decyzja Toyoty o podjęciu współpracy i zainwestowaniu w firmę Tesla to dla nas prawdziwy zaszczyt i potwierdzenie zalet naszej technologii - powiedział Musk.

Na razie Tesla Motors produkuje dwumiejscowe sportowe auto o napędzie elektrycznym, na które mogą sobie pozwolić tylko bogacze, bo kosztuje 109 tys. dol. Firma zapowiada jednak, że za trzy lata chce wprowadzić na rynek popularniejszy model auta elektrycznego, które będzie kosztować w USA 49 tys. dol.

Cały artykuł Andrzeja Kublika możecie przeczytać tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Toyota Prius z wtyczką | Pierwsza jazda - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Toyota Prius - ogłoszenia

Więcej o: