Sprowadzamy coraz mniej używanych aut

Według szacunków Instytutu Samar, w 2009 roku Polacy sprowadzili około 700 tys. samochodów osobowych. To najgorszy wynik od sześciu lat

Łącznie w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku do Polski sprowadzono 647 716 pojazdów, czyli nieco ponad 32 % mniej niż rok wcześniej. W samym listopadzie było to 54 313 aut. To niemal o niemal 21 % mniej niż miesiąc wcześniej i o 15,3 % mniej niż przed rokiem.

Zdecydowanie zmalała także liczba aut sprowadzanych spoza Unii Europejskiej, w tym między innymi z USA. Na koniec listopada było to 1009 pojazdów, czyli najmniej od początku roku. Zdaniem analityków z Instytutu Samar sytuację tę spowodowały, z jednej strony wysokie notowania dolara, z drugiej zaś - duża ilość sprowadzonych w poprzednich miesiącach - dostępnych "od ręki" - aut w komisach.

Według szacunków Samaru, poprawiła się - choć nieznacznie - struktura wiekowa sprowadzanych aut. Największą część stanowią wciąż te mające od pięciu do dziesięciu lat (46,6 %). Przybyło aut najmłodszych, a udział samochodów powyżej dziesięciu lat spadła poniżej 42 %.

W związku ze zmniejszeniem liczby sprowadzonych aut maleją także dochody, jakie z tego tytułu trafiają do budżetu państwa. W porównaniu do października, spadek wpływów z podatku akcyzowego wyniósł w listopadzie 20,94 %, a w ujęciu rok-do-roku prawie 58 %. Łącznie, w ciągu pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku, Izby Celne zainkasowały niecałe 466 mln zł z akcyzy - o ponad 62 % mniej niż w analogicznym okresie roku 2008.

W czołówce najchętniej sprowadzanych marek nie ma większych zmian. Pierwsza piątka to wciąż: Volkswagen, Opel, Renault, Ford oraz Audi. Miejscami wymieniły się Peugeot z Mercedesem - niemiecki producent wrócił na szóstą pozycję. Zamiana nastąpiła także na miejscach dwunastym i trzynastym, pomiędzy Fiatem (12) i Citroenem (13).

bs, Źródło: Instytut Samar

ZOBACZ TAKŻE:

Amerykańską motoryzację uratują diesle - ZOBACZ TUTAJ

Samochody - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.