Uwaga! Koszt połączenia - 200 zł

Badania wykazują, że 67% polskich kierowców rozmawiających podczas jazdy przez komórkę nie używa zestawu głośnomówiącego. W kampanii "Dajemy Ci wolną rękę" do rozdania jest 1000 zestawów głośnomówiących

Kampania "Dajemy Ci wolną rękę" prezentuje wyniki badań, dotyczących zachowań wobec rozmów telefonicznych podczas jazdy samochodem. Badania w listopadzie 2009 roku przeprowadził instytut MillwardBrown SMG/KRC. Wynika z nich, że 59% polskich kierowców rozmawia przez telefon komórkowy w czasie jazdy samochodem, z czego 67 % robi to, trzymając telefon przy uchu.

Kierowców nie powstrzymuje nawet świadomość zagrożeń płynących z rozmawiania przez komórkę bez zestawu głośnomówiącego. 97% badanych przyznaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że grozi to mandatem, a 95% wie, że taka rozmowa jest niebezpieczna. Zdumiewa również częstotliwość, z jaką kierowcy rozmawiają przez komórkę podczas jazdy. Blisko 80% badanych przyznało, że rozmawia przez telefon bardzo często, często lub od czasu do czasu, a jedynie 20% kierowców rozmawia bardzo rzadko.

Telefon służy kierowcom nie tylko do rozmawiania. 27% z nich czyta, a 18% pisze SMS-y i e-maile. Kolejne 7% respondentów korzysta z nawigacji w swoim telefonie. Zdarzają się także osoby, które w czasie prowadzenia samochodu przeglądają za pomocą komórki strony internetowe.

Co na to statystyki policyjne? Dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji potwierdzają wyniki przeprowadzonych badań. Co roku rośnie liczba osób ukaranych mandatem za rozmawianie przez komórkę trzymaną w ręku podczas jazdy. W ubiegłym roku ujawniono 23 736 przypadków naruszeń art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, a od stycznia do września br. podobnych przypadków było już 25 166. To oznacza, że w tym roku polscy kierowcy zapłacili już 5 033 200 złotych mandatu.

- Liczba rozmów wykonanych przez telefon w samochodzie wzrasta i będzie wzrastać. Bardzo szybko przyzwyczailiśmy się do komórek, według ostatnich szacunków 85% Polaków ma telefon komórkowy. - mówi dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Chodzi o przekonanie ludzi do połączenia rozmów przez telefon komórkowy w samochodzie z bezpieczną jazdą. Od faktu rozmów przez telefon w samochodzie nie uciekniemy i nie ma takiej potrzeby. Ważne jest tylko, żeby w pędzącym, zglobalizowanym świecie umieć mądrze korzystać z tego co oferują nam nowoczesne technologie.

Chociaż niemal wszyscy badani zdają sobie sprawę, że rozmawianie przez telefon bez zestawu głośnomówiącego w czasie jazdy jest zabronione, zaledwie 24% posiada zestaw głośnomówiący lub inne urządzenie pozwalające na rozmawianie przez telefon komórkowy bez konieczności trzymania go przy uchu. Osoby te przyznają, że takie alternatywne rozwiązania pozwalają im nie tylko uniknąć mandatu, ale przede wszystkim rozmawiać przez telefon bezpieczniej i wygodniej. Jednocześnie ponad 90% badanych kierowców przyznało, że chętnie korzystałoby z zestawu głośnomówiącego.

W ramach akcji "Dajemy Ci wolną rękę" Nokia rozda poprzez stronę kampanii i na wybranych stacjach Statoil vouchery na darmową instalację 1000 zestawów głośnomówiących dowolnej marki dla kierowców, którzy chcą jeździć bezpieczniej. Vouchery będzie można zdobyć od 11 grudnia br. wchodząc na stronę kampanii www.dajemyciwolnareke.pl oraz 11 i 12 grudnia na dwunastu stacjach Statoil w siedmiu miastach w Polsce: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Poznań, Wrocław i Częstochowa. Wraz z voucherami dystrybuowane będą opatrzone rysunkami Marka Raczkowskiego ulotki informacyjne oraz naklejki na samochód.

A czy Wam zdarza się rozmawiać przez komórkę w czasie, gdy prowadzicie samochód? Korzystacie wtedy z zestawu głośnomówiącego?

Marcin Sobolewski, źródło: Nokia                                                         Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

Toyota iQ - miejska inteligencja


Najpopularniejsze SUV'y - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Mercedes klasy C - ogłoszenia