Uwaga dziecko na drodze!

Dziecko zwykle skupia uwagę tylko na jednej rzeczy naraz, dlatego na drodze nieświadomie naraża się na niebezpieczeństwo. Nawet jeśli drogę zna na pamięć trzeba je uwrażliwiać, by koncentrowało się na tym, co dzieje się wokół
We wrześniu 2008 roku doszło do 477 wypadków z udziałem dzieci. Koniec wakacji to najwyższy czas,by przypomnieć najmłodszym jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Mimo, że już to robiliśmy, warto przypomnieć najmłodszym o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo to one pozwalają zdecydowanie ograniczyć ryzyko:
- w mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem poboczem lewej strony drogi,
- przez jezdnię powinniśmy przechodzić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych,
- pod żadnym pozorem nie wolno przebiegać przez drogę, nawet na przejściu dla pieszych (przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu jest wciąż jedną z najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem dzieci),
- samochód może nadjechać szybko i z każdej strony, dlatego trzeba zawsze uważnie rozglądać się w obie strony.

Ale przecież nie tylko zachowanie dziecka decyduje o jego bezpieczeństwo. Bardzo ważna jest widoczność. To ona wpływa na czas reakcji kierowcy i tym samym na drogę hamowania samochodu. Polskie prawo nakazuje noszenie elementów odblaskowych wszystkim dzieciom do lat 15 poruszającym się poza obszarem zabudowanym. Jeżeli najmłodsi będą wyposażeni w odblaski, wówczas kierowca w nocy jest w stanie dostrzec je nawet z odległości 150 metrów. Brak takich elementów powoduje, że sylwetka będzie widoczna dopiero z 20 - 30 metrów. Samochód, który będzie jechał szybciej niż 60 km/h zwykle nie zdąży wykonać bezpiecznego manewru. By nie zapominać o odblaskach, najlepiej przy zakupie wybierać ubrania lub buty z elementami odblaskowymi.

Wielokrotnie apelowaliśmy o to, by obowiązek noszenia elementów odblaskowych rozszerzyć również na dorosłych. Każda osoba, która porusza się wzdłuż drogi poza terenem zabudowanym po zmroku powinna nosić elementy odblaskowe, dla własnego bezpieczeństwa. Przy niesprzyjającej jesiennej pogodzie, kierowcy często dostrzegają pieszych w ostatniej chwili i jeśli zdążą zareagować, to najczęściej wykonują paniczne manewry niebezpieczne dla wszystkich użytkowników dróg.

Do obowiązków rodziców należy też sprawdzenie, czy przewożone autem dziecko ma zapięte pasy bezpieczeństwa. Według statystyk zmniejszają one ryzyko śmiertelnego wypadku osoby siedzącej na przednim siedzeniu aż o 35 proc. Pasażerowie do 12 roku życia muszą być przewożeni w specjalnym foteliku. Jednoczesne użycie fotelika i pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko odniesienia poważnych obrażeń aż o 70 proc. Więcej o przewożeniu dzieci w fotelikach CZYTAJ TUTAJ.

Razem z dziećmi można odwiedzić stronę www.bezpieczenstwo.renault.pl, która w praktyczny sposób przedstawia zasady ruchu drogowego, uczy jak bezpiecznie poruszać się po drogach, kształtuje i utrwala pozytywne nawyki.

Szczepan Mroczek

50 lat trzypunktowych pasów bezpieczeństwa - ZOBACZ

Samochodem po Europie - poradnik - ZOBACZ TUTAJ

 

Samochody: Renault - ogłoszenia

Więcej o: