Rabaty na mandaty

Możliwe, że już za rok kary za przekroczenie prędkości mocniej uderzą po kieszeniach kierowców. Nowelizacja Kodeksu Drogowego jest gotowa. Chwilowo jednak, za sprawą Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, trafiła ona do Trybunału Konstytucyjnego. Co nas czeka, jeśli wejdzie w życie?

System karania kierowców na podstawie zdjęć z fotoradaru ma być niemal w pełni zautomatyzowany. Kierowca zostanie ukarany po maksymalnie 3 dniach od popełnienia wykroczenia (a nie po 3 tygodniach, jak to ma  miejsce obecnie). Mandaty zostaną zastąpione karami administracyjnymi. Już nie Policja, ale Inspekcja Transportu Drogowego będzie zajmowała się ich nakładaniem.

W myśl nowych przepisów, pieniężna wysokość kary będzie zależała nie tylko od wielkości przewinienia, ale również od historii mandatowej kierowcy. Jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzyma on pięć mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości lub kiedy ich łączna kwota przekroczy 2500 zł, przez następny rok od daty otrzymania ostatniego z nich będzie on płacił podwójnie.

Aby zmotywować kierowców do płacenia kar w wyznaczonym terminie wymyślono zachętę w postaci 20% rabatu. Będzie mógł na niego liczyć ten, kto w czasie 14 dni rozliczy się z mandatu. Próbujący unikać ich spłacenia będą musieli się liczyć nawet z utratą prawa jazdy na okres do 12 miesięcy! Stanie się tak w sytuacji, kiedy takie zadłużenie przekroczy kwotę 4000 zł.

Zmianie ulegną też same wysokości mandatów. W przypadku autostrad znikną widełki - przyznawane będą maksymalne obecnie kwoty. Na pozostałych drogach, w zależności od wielkości wykroczenia, kary wzrosną od 50 zł do nawet 200 zł.

Dobrą wiadomością dla kierowców samochodów osobowych, motocykli oraz aut o masie do 3,5 t. może być natomiast podniesienie dopuszczalnej prędkości na niektórych rodzajach dróg. O 10 km/h wzrośnie ona na autostradach oraz drogach ekspresowych (zarówno jedno-, jak i dwujezdniowych).

Zmiany te budzą sporo kontrowersji. Nie od dziś przecież wiadomo, że to nie kar pieniężnych kierowcy boją się najbardziej, ale punktów karnych. W tym temacie jednak nie wprowadzono żadnych obostrzeń.

Póki co, nad zgodnością nowelizacji z obowiązującym prawem debatuje Trybunał Konstytucyjny. Jeśli nie dopatrzy się żadnych nieprawidłowości, zacznie ona obowiązywać od 1 maja przyszłego roku.

Bartosz Sińczuk

GPS w walce z londyńskimi piratami - ZOBACZ TUTAJ

Jak stracić prawo jazdy w 24 sek.? - WIDEO

Samochody: Opel Vectra - ogłoszenia

 

Więcej o: