Pininfarina nie żyje

Dziś rano niedaleko Turynu zginął w wypadku Andrea Pininfarina, wnuk słynnego Battisty "Pinin" Fariny a ostatnimi laty także Dyrektor Generalny wielkiej projektowej firmy.
 Andrea Pininfarina (26 czerwca 1957 - 7 sierpnia 2008) od 2001 roku Dyrektor Generalny Carozzeria Pininfarina - wielkiej projektowej włoskiej firmy. W 1981 roku kończy studia na Politechnice Turyńskiej jako inżynier mechanik. W 1983 roku zatrudniony w rodzinnej firmie jako zarządzający projektu Cadillaca Allante.

Według doniesień policji, jadący do siedziby firmy w Cambiano Pininfarina został potrącony przez 78-letniego kierowcę Forda Fiesty w miejscowości Trofarello. Na rogu skrzyżowania, na którym doszło do wypadku stała zaparkowana ciężarówka, która ograniczyła widoczność kierowcy Fiesty i nie pozwoliła dostrzec nadjeżdżającego na skuterze Pininfariny.

Pod wodzą Andrei Carozzeria Pinifarina miała wyjść z kłopotów finansowych po tym, jak straty firmy za 2007 wzrosły w stosunku do poprzedniego roku ponad pięciokrotnie. Nowymi inwestorami miało stać się między innymi Ferrari i indyjskie Tata. Rodzina Pinifariny pozostanie jednak nadal największym akcjonariuszem, mimo że posiadana przez nią ilość głosów na walnym zgromadzeniu spadnie z 55 do 30 procent.

Najciekawsze i najbardziej popularne dzieła Carozzeria Pininfarina w galerii.


Film, na którym właściciel Ferrari P4/5 opowiada jak zaawansowanym technicznie projektem jest ten wyjątkowy samochód:

 

 

jk