Nie ryzykuj w czasie burzy

W czasie ulewy lub burzy jazda jest szczególnie niebezpieczna. Zagrożenie stanowią nie tylko ograniczona widoczność i śliska nawierzchnia, ale również spadające konary drzew i podmuchy wiatru, które mogą zmieść samochód z drogi

Deszcz mocno ogranicza widoczność i utrudnia hamowanie, dlatego nawet doświadczeni kierowcy powinni zachować wzmożoną ostrożność. Istotny jest również stan układu klimatyzacji. Brudne filtry ograniczają przepływ powietrza, co skutkuje parowaniem szyb i dodatkowym ograniczeniem widoczności. W Polsce w 2010 r. podczas opadów deszczu doszło do prawie 5 000 wypadków, w których śmierć poniosło 510 osób, a 6 388 zostało rannych. W naszym kraju podczas burzy w ciągu godziny pojawia się około 65 piorunów, a większość burz w roku przypada na okres letni, dlatego to najlepsza pora, aby dowiedzieć się jakie środki ostrożności zachować w czasie wyładowań atmosferycznych oraz ulewnych deszczów.

Wszytko na temat wakacyjnych wyjazdów

Gdy w czasie jazdy napotkamy gwałtowną burzę, należy spokojnie stanąć na poboczu z dala od drzew oraz włączyć światła awaryjne. Jeśli burzy towarzyszą wyładowania atmosferyczne, najbezpieczniej jest pozostać w aucie. Działa ono podobnie jak klatka Faradaya i chroni przed polem elektrostatycznym, a ładunki spływają po karoserii nie zagrażając życiu pasażerów - tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Unikać jednak należy kontaktu z jakimikolwiek metalowymi elementami i wszelakimi przyrządami. Warto pamiętać, że piorun może uderzyć z odległości nawet do 16 km od miejsca, gdzie aktualnie pada deszcz. Jeśli słyszymy odgłosy burzy, powinniśmy założyć, że potencjalnie jesteśmy w polu rażenia piorunów.

Jeśli już musimy podróżować w takich warunkach powinniśmy ograniczyć prędkość, zwiększyć odległość o poprzedzającego auta i szczególnie uważać przy przejeżdżaniu przez skrzyżowania. Jadąc za lub obok dużych pojazdów jak autobusy czy ciężarówki, trzeba być przygotowanym na rozpryskującą się wodę wydostającą się spod ich kół. Należy też jechać bardzo płynnie i delikatnie naciskać hamulec, by ograniczyć ryzyko poślizgu.

Jeśli na drodze znajdują się przewrócone słupy lub zerwane linie energetyczne nie wolno się do nich zbliżać. Omijać też trzeba trasy, gdzie znajdują się drzewa oraz obiekty, które mogłyby zostać przewrócone przez wiatr. Należy unikać wjeżdżania w kałuże, bo grozi to aquaplaningiem. Jeśli nie możemy ominąć kałuży najlepiej tak się przygotować, by w czasie przejeżdżania przez wodę nie hamować, nie przyspieszać, ani nie zmieniać kierunku. Bardzo niebezpieczna jest jazda drogą, gdzie całą szerokością płynie woda i niewidoczna jest powierzchnia jezdni.

Nie tylko narażamy się na zepchnięcie samochodu z drogi, ale też na poważne uszkodzenia w przypadku wjechania w wyrwę lub ubytek w nawierzchni - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. - Jeśli woda sięga dolnej krawędzi drzwi samochodu, koniecznie trzeba się wycofać - dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Kierowcy powinni też pamiętać, aby w czasie deszczu i niedługo po nim unikać jazdy po nieutwardzonych drogach. Powstałe błoto i niestabilny grunt mogą skutecznie unieruchomić samochód.

Szczepan Mroczek, źródło: Szkoła Jazdy Renault, policja.pl, Kansas State University,

ZOBACZ TAKŻE:

Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Tanio, czyli drogo - współczesne diesle

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Agora SA