Kierowca pojedzie bez prawka

Rewolucja dla kierowców - będzie można podróżować bez dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia. W dodatku samochód zarejestrujemy w dowolnym urzędzie w Polsce.

Takie zmiany są w projekcie ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców, który przygotowuje MSWiA. - Prace nad detalami jeszcze trwają - mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA.

Propozycje ministerstwa są znaczące. Kierowca będzie mógł wybrać się w podróż, pozostawiając w domu dowód rejestracyjny, ubezpieczenie, a nawet prawo jazdy - pod warunkiem że kieruje samochodem, którego jest właścicielem. Wystarczy, że będzie miał przy sobie dokument potwierdzający tożsamość: prawo jazdy lub paszport.

- W przypadku kontroli drogowej wszystkie potrzebne dane o ważności prawa jazdy, składce ubezpieczenia czy aktualnych badaniach technicznych policjanci znajdą w komputerowych bazach ewidencji pojazdów i ewidencji kierowców, do których będą mieli dostęp w radiowozach - wyjaśnia Woźniak.


Łatwiej będzie też zarejestrować nowy samochód. Producenci oraz importerzy nowych aut z chwilą ich sprzedaży przekażą dane identyfikacyjne samochodów do centralnej ewidencji pojazdów. W dodatku wszystkie formalności załatwimy w jednym miejscu, nawet te związane z podatkiem od kupionego auta, który do tej pory reguluje się w skarbówce. Zniesiony ma być wymóg rejestracji samochodu w powiecie, na terenie którego jesteśmy zameldowani lub stale mieszkamy. Samochód będzie można zarejestrować w dowolnym starostwie. Także prawo jazdy wyda nam dowolnie wybrany przez nas urząd w całej Polsce.

- Poza tym za kierownicą będzie można usiąść zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, nie czekając na wydanie dokumentu. Informacje o zdanym egzaminie natychmiast zostaną przesłane do centralnej ewidencji kierowców - tłumaczy rzecznik MSWiA.
Jedziemy na wakacjeWszytko na temat wakacyjnych wyjazdów

Projekt przewiduje również przypisanie do samochodu jednego numeru rejestracyjnego przez cały okres użytkowania pojazdu, niezależnie od zmieniających się właścicieli. Oznacza to, że każdy, kto kupi używane auto, nie będzie musiał występować o nowe tablice. Litery na tablicach rejestracyjnych symbolizujące województwa stracą znaczenie. Mieszkaniec Krakowa będzie mógł mieć rejestrację np. warszawską lub poznańską.

Natomiast właściciele indywidualnych tablic o charakterystycznej pisowni - np. ''ROMAN 1'' - w przypadku zmiany auta nadal będą mogli je zachować i założyć na swój nowy samochód. Do tej pory także te tablice trzeba było wymieniać.

W centralnej ewidencji pojawi się też więcej danych o naszych samochodach. Dodane mają być informacje o stanie licznika auta, które będą przekazywały stacje kontroli pojazdów po wykonaniu okresowych badań technicznych. Ma to zapobiec cofaniu liczników przed sprzedażą samochodu.

- Zastanawiamy się także, czy nie dać kierowcom możliwości sprawdzania liczby otrzymanych punktów karnych za pośrednictwem internetu - podaje Małgorzata Woźniak.


Kiedy zmiany wejdą w życie? Nie wiadomo. Musi być uchwalona stosowna ustawa. Zakładamy, że zmiany będą wprowadzane stopniowo. Pierwsze powinny pojawić się już w przyszłym roku - zapowiada rzecznik MSWiA. Posłowie są przychylni propozycjom ministerstwa.


- Chcemy, by stało się to jak najszybciej. Ale do tego potrzebne jest uchwalenie stosownej ustawy w parlamencie. Zakładamy, że zmiany będą wprowadzane stopniowo. Pierwsze powinny pojawić się już w przyszłym roku - zapowiada rzecznik MSWiA.


Posłowie są przychylni propozycjom ministerstwa. - Do końca tej kadencji już nie zdążymy. Ale po wyborach projekt powinien zostać przyjęty - ma nadzieję poseł Jacek Krupa (PO), wiceprzewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. - Trzeba przyjąć takie rozwiązania, które obniżą obywatelom koszty związane z rejestracją pojazdu. A skoro państwo w swoich bazach ma wszelkie informacje o kierowcach, to nie musi wymagać od nich legitymowania się dodatkowymi zaświadczeniami w postaci praw jazd, dowodów rejestracyjnych czy blankietów opłat ubezpieczeniowych - ocenia.

Bartłomiej Kuraś, Kraków

ZOBACZ TAKŻE:

Więcej informacji gospodarczych - wyborcza.biz

Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o: