Kierownica brudniejsza od sedesu

Do takich niepokojących wniosków doszła grupa brytyjskich naukowców, którzy postanowili sprawdzić stopień czystości w typowym, prywatnym samochodzie

O ile statystycznie, na jednym calu kwadratowym deski klozetowej można znaleźć około 80 rodzajów bakterii, w kabinie pasażerskiej samochodu czai się ich ponad 700! Najwięcej na kole kierownicy, dźwigni skrzyni biegów oraz tylnej kanapie.

Wnętrze samochodu to dla zarazków doskonałe środowisko do rozmnażania, szczególnie jeśli właściciel pozostawia w nim śmieci zawierające resztki jedzenia. By uniknąć przykrych, zdrowotnych następstw takiej sytuacji, dobrze jest regularnie, porządnie czyścić wnętrze naszego samochodu - podsumował wyniki badania Dr Ron Cutler z londyńskiego Queen Mary Institute.

Oczywistość? Okazuje się, że jedna trzecia osób biorących udział w badaniu sprząta wnętrze samochodu nie więcej niż raz w roku, a co dziesiąta nigdy nie odkurzała, ani w żaden inny sposób nie czyściła kabiny swojego auta.

Chociaż większość bakterii nie była groźna dla zdrowia , niektóre auta były domem dla wielu potencjalnie szkodliwych gatunków - dodał Cutler

Statystycznie, najbrudniejszym obszarem samochodu jest bagażnik z około tysiącem zarazków na 1,5 cala kwadratowego. Najczęściej występującymi gatunkami bakterii okazały się bacillus cereus oraz bakterie z rodziny arthrobacter.

To jak często sprzątacie swój samochód?

Bartosz Sińczuk


ZOBACZ TAKŻE:

Pimp My Ride - rusza polska edycja

Jak skutecznie sprzedać używany samochód?

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Jak często czyścisz wnętrze swojego auta?
Więcej o: