Red Bulle na czele, Alonso liderem, Kubica daleko

Zwycięstwem Sebastiana Vettela zakończyło się przedostatnie Grand Prix sezonu w Brazylii. Niemiec wyprzedził kolegę z zespołu Red Bulla Marka Webbera i Fernando Alonso. Sensacyjny zwycięzca kwalifikacji Nico Hulkenberg dziewiąty - przed Robertem Kubicą. Zwycięstwo w klasyfikacji konstruktorów zapewnił już sobie Red Bull

Wyścig w Brazylii mógł przesądzić o tytule mistrzowskim dla Alonso. Najprostszy warunek był taki: Hiszpan wygrywa a Webber jest co najwyżej piąty. Ale już magiczna sesja kwalifikacyjna wywróciła wszelkie rozważania do góry nogami. Wygrał ją... Nico Hulkenberg, bijąc swoim Williamsem wszystkich konkurentów nie o ułamki, ale o całe sekundy. Za nim ustawili się na starcie na Interlagos oba "Bycze" bolidy. Alonso ruszył piąty, jeszcze za Lewisem Hamiltonem.

Początek GP Brazylii udowodnił, że 23-letni Hulkenberg zdobył Pole Position mieszanką fartu, magii i trafionych ustawień bolidu. Gdy w niedzielę na torze nie było nawet kropli deszczu - nie miał z Red Bullem szans. Został przez nie połknięty już na pierwszym okrążeniu, na kolejnych ustępował miejsca Alonso i wyprzedzonemu przez niego Hamiltonowi. Cała czołówka nie popełniła błędu aż do mety. Wygrał Vettel i w "generalce" przed ostatnim GP w Abu Zabi (za tydzień) ma 231 punktów. Przed nim Webber (238) i Alonso (246). Teoretyczne szanse na tytuł ma jeszcze Hamilton (222), stracił definitywnie mistrzowski laur jego obrońca - Jenson Button.

Kubica był dopiero 9. W kwalifikacjach jeździł wybornie, póki było mokro. Gdy tor przesechł, zajął niesatysfakcjonujące siódme miejsce. W wyścigu szybko awansował o jedną pozycję, ale potem najpewniej nie wytrzymały opony, na które skarżył się Polak po kwalifikacjach. Musiał zjechać do pit-lane na ich wymianę w niedogodnym momencie, mechanicy Renault po raz kolejny nie błysnęli szybkością i Kubica spadł przez chwile na 15. miejsce. Ostatecznie wywalczył dwa punkty i w klasyfikacji znów spadł za Nico Rosberga z Mercedesa, z którym toczy prestiżową walkę o siódme miejsce.

Źródło: Sport.pl