Kosmiczne BMW trafi do produkcji

Szefowie BMW najwyraźniej pozazdrościli Audi futurystycznych, ekologicznych, sportowych modeli, bo właśnie zapadła decyzja o wprowadzeniu do produkcji modelu Vision EfficientDynamics
Kosmiczne BMW trafi do produkcji Szefowie BMW najwyraźniej pozazdrościli Audi Szefowie BMW najwyraźniej pozazdrościli Audi futurystycznych, ekologicznych, sportowych modeli i koncern wprowadza do produkcji model Vision EfficientDynamics BMW wprowadza do produkcji model Vision EfficientDynamics. Na razie koncern nie zdecydował się ujawnić specyfikacji technicznej auta. Jednak wieść niesie, że auto mogłoby wprost odziedziczyć rozwiązania zaprezentowane w prototypie. Sercem hybrydowego układu napędowego egzemplarza pokazanego we Frankfurcie była trzycylindrowa jednostka wysokoprężna o pojemności 1,5 l. Wzorcowy owoc niemieckiej technologii ery downsizingu rozwijał według przedstawicieli firmy moc 180 KM. Na tym nie koniec. Jednostka spalinowa miała do pomocy dwa dodatkowe silniki elektryczne o mocy ponad 90 KM każdy. W takiej konfiguracji, auto dysponowało łączną mocą 360 KM oraz 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego i posiadało swoisty, hybrydowy napęd na cztery koła. Zdaniem osób zbliżonych do projektu, BMW rozważa również wprowadzenie do produkcji wersji w pełni elektrycznej, w której napędzana byłaby tylko jedna, tylna oś. Siłą rzeczy do salonów trafiłoby auto pozbawione większości stylistycznych fajerwerków. Konstruktorzy mieliby jednak zadbać o to, by podobnie jak w prototypie, masa auta ograniczona była do minimum. W osiągnięciu tego celu pomóc miałoby szerokie użycie elementów wykonanych z włókna węglowego. Sportowe BMW mogłoby się zatem pochwalić imponującymi osiągami. Twórcy projektu chcieliby, by sprint do setki zajmował nie więcej niż cztery sekundy. Wynik ten pozwoliłby autu wejść na terytorium zarezerwowane dla supersamochodów. Jednak w przeciwieństwie do nich, maszyna BMW byłaby znacznie łagodniejsza dla środowiska naturalnego. Średnie zużycie paliwa miałoby bowiem wynosić pomiędzy czterema a pięcioma litrami oleju napędowego na każde sto przejechanych kilometrów. Kiedy możemy spodziewać się produkcyjnej wersji ekologicznego sportowca z Bawarii? Nieoficjalnie mówi się, że premiera auta mogłaby nastąpić w 2013 roku. Spodziewana cena powinna mieścić się pomiędzy 125 a 175 tysiącami euro.

Parking.moto.pl - wszystkie samochody w jednym miejscu

Czego można spodziewać się po produkcyjnej wersji intrygującego modelu? Na razie BMW nie zdecydowało się ujawnić specyfikacji technicznej auta. Jednak wieść niesie, że auto mogłoby wprost odziedziczyć rozwiązania zaprezentowane w prototypie.

Sercem hybrydowego układu napędowego egzemplarza pokazanego we Frankfurcie była trzycylindrowa jednostka wysokoprężna o pojemności 1,5 l. Wzorcowy owoc niemieckiej technologii ery downsizingu rozwijał według przedstawicieli firmy moc 180 KM. Na tym nie koniec. Jednostka spalinowa miała do pomocy dwa dodatkowe silniki elektryczne o mocy ponad 90 KM każdy. W takiej konfiguracji, auto dysponowało łączną mocą 360 KM oraz 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego i posiadało swoisty, hybrydowy napęd na cztery koła. Zdaniem osób zbliżonych do projektu, BMW rozważa również wprowadzenie do produkcji wersji w pełni elektrycznej, w której napędzana byłaby tylko jedna, tylna oś.

Siłą rzeczy do salonów trafiłoby auto pozbawione większości stylistycznych fajerwerków. Konstruktorzy mieliby jednak zadbać o to, by podobnie jak w prototypie, masa auta ograniczona była do minimum. W osiągnięciu tego celu pomóc miałoby szerokie użycie elementów wykonanych z włókna węglowego. Sportowe BMW mogłoby się zatem pochwalić imponującymi osiągami. Twórcy projektu chcieliby, by sprint do setki zajmował nie więcej niż cztery sekundy. Wynik ten pozwoliłby autu wejść na terytorium zarezerwowane dla supersamochodów. Jednak w przeciwieństwie do nich, maszyna BMW byłaby znacznie łagodniejsza dla środowiska naturalnego. Średnie zużycie paliwa miałoby bowiem wynosić pomiędzy czterema a pięcioma litrami oleju napędowego na każde sto przejechanych kilometrów.

Kiedy możemy spodziewać się produkcyjnej wersji ekologicznego sportowca z Bawarii? Nieoficjalnie mówi się, że premiera auta mogłaby nastąpić w 2013 roku. Spodziewana cena powinna mieścić się pomiędzy 125 a 175 tysiącami euro.

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

25 lat BMW z napędem na cztery koła

Elektryczna królowa "ćwiartki" | Wideo

Ogłoszenia samochodowe: BMW

Więcej o: