Energia od Audi

Niemiecki producent samochodów postanowił być ekologiczny nie tylko w zakresie budowy aut. Oddał właśnie do użytku instalację fotowoltaiczną z 10 700 modułami produkującymi energię elektryczną z promieni słonecznych. Instalacja pokryła  27 000 m kw. dachów parkingów przy zakładach Audi w Neckarsulm

Parking.moto.pl - wszystkie samochody w jednym miejscu

Dachy z odpowiednimi ogniwami przygotowała firma Gehrlicher Solar AG z Monachium. Dzięki nim rocznie można wytworzyć 1900 megawatogodzin (odpowiada to zużyciu prądu przez 418 czteroosobowych gospodarstw domowych).

Przypomnijmy, że także w macierzystej siedzibie w Ingolstadt Audi uzyskuje prąd z ogniw fotowoltaicznych. Już od początku 2010 roku działa tam instalacja o powierzchni 11 600 metrów kwadratowych. Audi przekazuje uzyskaną w ten sposób energię do własnej sieci elektrycznej. W centrum tym zainstalowano także instalację, która wykorzystuje wodę chłodzącą silniki do ogrzewania budynku.

Koncern od lat angażuje się w działania ekologiczne. Na przykład w lakierni Audi wykorzystywany jest zamknięty obieg wody, która jest uzdatniana. A to oznacza, że od 1995 roku nie musiała być wymieniana. Także w kabinie prób szczelności, które przechodzi każdy samochód Audi, zamknięty obieg wody pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości ścieków. Wentylacja z rekuperacją w budynku biurowym również przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii. Także centrum kontroli silników, w którym jednostki napędowe poddawane są szczegółowym badaniom, spełnia wysokie standardy ekologiczne.

Podczas próbnej pracy silniki są hamowane przez maszyny asynchroniczne i produkują przy tym energię, podobnie jak dynamo w rowerze" - wyjaśnia Bernd Martin, szef Działu Ochrony Środowiska w zakładzie Audi.

Grzegorz Lepak. Źródło: Audi AG


ZOBACZ TAKŻE:

Audi S1 jednak z napędem 4x4?

Zdążyć przed zimą z Pirelli - WYMYŚL HASŁO I WYGRAJ OPONY

Parking.moto.pl - samochody czekają na Ciebie

Więcej o: