Fiaty zasilane słońcem

Fiat nawiązał współpracę z irlandzką firmą SolarPrint, zajmującą się rozwiązaniami z zakresu energii słonecznej. Celem aliansu jest opracowanie paneli słonecznych, które w przyszłości miałyby trafić do aut włoskiego producenta

SolarPrint stał się tym samym jednym z podmiotów skupionych w Centro Rucherche Fiat (CRF) - oddziale Fiata odpowiedzialnym za rozwój obecnych i opracowywanie nowych technologii. W przedsięwzięciu Fiata - ochrzczonym "SMARTOP" - biorą również udział naukowcy z dwóch Uniwersytetów w Dublinie oraz badacze z Królewskiego Uniwersytetu w Londynie.

Celem projektu jest stworzenie tzw. "inteligentnego dachu" (ang. smart roof), w którym zintegrowane byłyby możliwie efektywne (i tanie) ogniwa fotowoltaiczne. Wytworzona przez nie energia, magazynowana w litowo-jonowych akumulatorach, mogłaby być później użyta do zasilania elektrycznych systemów pokładowych, jak klimatyzacja, nawigacja, system audio etc. Zdaniem inżynierów SolarPrint, dzięki energii wytworzonej przez taki "inteligentny dach" można będzie obniżyć zużycie paliwa nawet o 15%.

Nie jest to pomysł rewolucyjny. Podobne rozwiązania w latach 90. stosowała już Mazda (929 i Xedos 9) oraz Mercedes (E-Klasa). Celem programu "SMARTOP" jest opracowanie technologii na tyle przystępnej cenowo, by można było ją stosować na szeroką skalę również w tańszych modelach. Na program przeznaczono kwotę 3 milionów euro.

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

 

Samochody: Fiat Bravo - ogłoszenia

Więcej o: