Buick GNX jak nowy - na sprzedaż

Lubicie kanciaste amerykańskie fury? Kręcą was samochody typu muscle car? Oto jedyny mięśniak lat osiemdziesiątych idzie pod młotek i to z przebiegiem zaledwie 9 tys. km

Auta GM można kochać, można je nienawidzić, ale nie można zaprzeczyć, że część modeli niegdysiejszej potęgi motoryzacyjnej to kamienie milowe. Innych z kolei nie można nie zauważyć. Taki jest właśnie Buick GNX, najszybszy samochód Ameryki drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Był szybszy, niż ówczesna Corvette.

Pod maską bulgotał nie V8 typowy dla muscle carów sprzed dwóch dekad, ale lżejszy silnik sześciocylindrowy 3,6 l z turbiną Garretta. Doładowanie spisywało się jak należy wyciskając 276 KM kierowanych rzecz jasna poprzez ręczną skrzynię biegów na tylną oś. Dziś każde auto klasy średniej w USA ma w opcji silnik o podobnej mocy, ale wówczas lekkie nadwozie powodowało, że sprint do setki zajmował Buickowi zaledwie 5,5 sekundy. Prędkość maksymalna nie jest imponująca, wynosi 200 km/h, ale Amerykanie nigdy nie przywiązywali uwagi do tego parametru.

Wszyscy fani tego modelu bazującego na Grand National z pewnością zastanawiają się teraz skąd wytrzasnąć 95 tys. dolarów? Tyle właśnie trzeba zapłacić za egzemplarz z 1987 roku, który wystawiono w serwisie autocollections.com. Dużo? Może i tak, ale przebieg 5,5 tys. mil (9 tys. km) oznacza, że mamy do czynienia z autem służącym poprzedniemu właścicielowi jedynie za eksponat.

Marcin Lewandowski


ZOBACZ TAKŻE:

Mercedes SLS E-Cell - ZOBACZ ELEKTROPOTWORA

Więcej o: