Volkswagen przejmie Italdesign?

Choć to nieoficjalna informacja jest wielce prawdopodobne, że Grupa Volkswagena ma zamiar przejąć włoskie studio stylistyczne Italdesign Giugiaro
Italdesign w Volkswagenie Niemcy chcą przejąć włoskie studio stylistyczne Volkswagen chce przejąć włoskie studio stylistyczne Italdesign Giugiaro, które zaprojektowało m.in. serię prototypów Bugatti oraz Fiaty Uno, Punto i Sedici. Volkswagen ma ambitne plany i do 2018 roku chce zdobyć pozycję największego producenta samochodów na świecie. Aby te plany zrealizować potrzebna jest spora ilość nowych modeli. W tym celu rozważany jest zakup studia stylistycznego Italdesign Giugiaro. Volkswagen ma własne biuro odpowiedzialne za tworzenie nowych kreacji, ale powiedzmy sobie szczerze przypominają one bardziej klasyczne dżinsy, niż modną odzież z bieżącego sezonu. Italdesign projektował już nadwozia dla VW (Passat, Golf, Scirocco), co w latach siedemdziesiątych postawiło firmę na nogi. Włosi zaprojektowali też serię prototypów Bugatti specjalnie dla Volkswagena, który kupił prawa do marki w 1998 roku. Oprócz Volkswagena Italdesign ma na swoim koncie mnóstwo udanych projektów m.in. dla Fiata, czy Daewoo. Jeśli patrzymy na przejeżdżające obok nas Fiaty Uno, Punto, Sedici, Daewoo Lanosy, czy Matizy, podziwiamy właśnie linię stylistyczną Giugiaro. Spod jego ręki wyszedł także projekt naszego Poloneza, który powstał dla Fiata, ale został przez Włochów odrzucony.

Volkswagen ma ambitne plany i do 2018 roku chce zdobyć pozycję największego producenta samochodów na świecie (więcej tutaj). Aby te plany zrealizować potrzebna jest spora ilość nowych modeli. W tym celu rozważany jest zakup studia stylistycznego Italdesign Giugiaro.

Volkswagen ma własne biuro odpowiedzialne za tworzenie nowych kreacji, ale powiedzmy sobie szczerze przypominają one bardziej klasyczne dżinsy, niż modną odzież z bieżącego sezonu. Italdesign projektował już nadwozia dla VW (Passat, Golf, Scirocco), co w latach siedemdziesiątych postawiło firmę na nogi. Włosi zaprojektowali też serię prototypów Bugatti specjalnie dla Volkswagena, który kupił prawa do marki w 1998 roku.

Oprócz Volkswagena Italdesign ma na swoim koncie mnóstwo udanych projektów m.in. dla Fiata, czy Daewoo. Jeśli patrzymy na przejeżdżające obok nas Fiaty Uno, Punto, Sedici, Daewoo Lanosy, czy Matizy, podziwiamy właśnie linię stylistyczną Giugiaro. Spod jego ręki wyszedł także projekt naszego Poloneza, który powstał dla Fiata, ale został przez Włochów odrzucony.

Lista samochodów zaprojektowanych przez Italdesign Giugiaro, które weszły do produkcji seryjnej:

Alfa Romeo 159
Alfa Romeo Alfasud
Alfa Romeo Brera
Alfa Romeo GT / GTV
Alfa Romeo Sprint
Audi 80 (1978)
BMW 3200 CS
BMW M1
Chevrolet Aveo
Daewoo Lacetti
Daewoo Lanos
Daewoo Kalos
Daewoo Matiz
Daewoo Magnus
De Lorean DMC-12
Fiat 850 Sport Coupe
Fiat Dino
Fiat Croma (1985, 2005)
Fiat Grande Punto
Fiat Palio / Siena
Fiat Panda (1980)
Fiat Punto (1993)
Fiat Sedici
Fiat Uno (1983)
FSO Polonez (1978)
Hyundai Pony
Hyundai Sonata (1988)
Iso Grifo
Iso Fidia
Isuzu 117 coupe
Isuzu Piazza
Lancia Delta (1980)
Lancia Prisma
Lancia Thema
Lexus GS / Toyota Aristo (1993)
Lotus Esprit Concept
Maserati 3200 GT / Coupe / Spyder
Maserati Bora
Maserati Ghibili
Maserati Merak
Maserati Quattroporte / 4porte (1976)
Mazda Familia (1964)
Morris Ital
Proton Persona
Renault 19
Renault 21
Saab 9000
SsangYong Rexton
Suzuki SX4
Suzuki X-90
Subaru SVX
Seat Cordoba
Seat Ibiza (1984, 1993)
Seat Malaga
Seat Toledo (1991, 1998)
Volkswagen Golf (1974)
Volkswagen Passat (1973)
Volkswagen Scirocco (1974)
Yugo Florida / Zastava Florida

Zapraszamy także do galerii, w której przedstawiamy projekty Italdesign realizowane z myślą o markach należących obecnie do Grupy Volkswagena (z wyjątkiem Namira - Frazer Nash).

Marcin Lewandowski


ZOBACZ TAKŻE:

Volkswagen chce być Nr 1 - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o: