Czy Europejczycy lubią brąz?

Nie bardzo. Z europejskich salonów najczęściej wyjeżdżają auta w kolorze czarnym, srebrnym oraz szarym. Tak przynajmniej wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Standox

Eksperci niemieckiej firmy produkującej lakiery sprawdzają co roku, jakie kolory cieszą się wśród europejskich klientów największą popularnością i próbują na tej podstawie przewidzieć trendy na nadchodzące miesiące. Cóż, przyszłość zdecydowanie nie wygląda różowo.

W zeszłym roku aż 27% nowych aut wyjeżdżających z salonów było koloru czarnego, co piąty samochód był srebrny, nieco ponad 18% klientów decydowało się na jakiś odcień szarości, a jedno na dziesięć aut pokrytych było lakierem białym lub białą perłą. Kiedy podliczymy to wszystko okazuje się, że pojazdy w barwach achromatycznych stanowią aż 3/4 rynku nowych aut.

Najwyżej sklasyfikowanym "żywym" kolorem jest niebieski, którego wybrało nieco ponad dziesięć procent klientów i wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości na europejskich ulicach raczej nie będzie bardziej kolorowo. W porównaniu z rokiem 2008, barwy chromatyczne są w odwrocie. Oprócz wspomnianego już niebieskiego, w rankingu popularności spadły również czerwony, zielony oraz żółty. Ewentualne odwrócenie tego trendu eksperci z firmy Standox wiążą z coraz większą popularnością aut z ekologicznymi źródłami napędu. Ich właściciele najczęściej wybierają delikatne kolory związane z naturą.

Oto najczęściej wybierane kolory nowych aut w ubiegłym roku (w nawiasie wyniki z roku 2008):

- czarny: 27% (26%)

- srebrny: 19,9% (20%)

- szary: 18,1% (18%)

- niebieski: 10,4% (13%)

- biały/biała perła: 10,2% (9%)

- czerwony: 5,9% (7%)

- brązowy: 4,4% (4%)

- zielony: 1,8% (2%)

- fioletowy: 0,6%

- żółty/złoty: 0,5% (1%)

 

Bartosz Sińczuk                                                                                Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

ZOBACZ TAKŻE:

Jakiego koloru autem jeździsz? - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Mercedes E-klasa - ogłoszenia