CB radio - początki

Tydzień temu zapoznaliśmy was ze specyficznym słownictwem, które używane jest przez użytkowników CB radio. Teraz odpowiemy na pytania: komu tak naprawdę przydaje się CB i jak z niego korzystać?

Warto wspomnieć kilka słów o początkach CB radio. Najważniejszym czynnikiem, który spowodował tak wielką popularyzację tego typu urządzeń był fakt, że w odróżnieniu od krótkofalarstwa niepotrzebne było posiadanie licencji. Prawdziwy boom na CB zaczął się w Stanach w latach 60. Nawet 20 lat później, kiedy oglądaliśmy amerykański film Konwój, CB było dla nas czymś obcym.

W Polsce wszystko zaczęło się dużo później, bo w latach 90. Co prawda, aby posługiwać się CB należało zdobyć pozwolenie, ale nie było to tak kłopotliwe jak licencja. Nadal jednak głównymi odbiorcami tych urządzeń byli kierowcy ciężarówek. Prawdziwy szał na CB zaczął się w 2007 roku, kiedy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nadawanie na terenie Polski w zakresie częstotliwości 26,960-27,410 MHz nie wymaga już uzyskania pozwolenia. Po trzech latach od tej daty na ulicach zaroiło się od samochodów z antenami.

Czego można dowiedzieć się od innych kierowców? Spytać o drogę, wezwać pomoc, możemy również ostrzegać o korkach oraz innych utrudnieniach na drodze. Nikt jednak nie ukrywa, że najcenniejszą zaletą urządzeń dla kierowców jest... obrona przed policją. Właśnie dzięki CB dowiemy się, gdzie aktualnie znajduje się policja z radarem, czy w danym słupku jest aktywny fotoradar, i czy za nami nie jedzie wideorejestrator.

Aby się o tym przekonać musimy wiedzieć, gdzie szukać informacji. Każde urządzenie posiada 40 kanałów. My kierowcy powinniśmy wiedzieć o istnieniu dwóch z nich, a tak naprawdę o jednym. Pierwszy z nich (9), oby nigdy się nie przydał, służy do wzywania pomocy. Najważniejszy to kanał 19, to tam nadają oraz nasłuchują wszyscy kierowcy. Z innych możemy korzystać na przykład, kiedy chcemy prywatnie porozmawiać z innym użytkownikiem CB. Często używany do nawigacji podczas poszukiwania konkretnych ulic, aby nie przeszkadzać innym.

Kanał 19 - służy do komunikacji między pojazdami i jest nazwany kanałem drogowym. W większości miast, jest grupa osób, które pomagają w pokonaniu trudności związanych z pokonaniem nieznajomości ulic i lokalizacji różnych miejsc docelowych.

Kanał 9 - służy wyłącznie w celu wzywania pomocy w nagłych wypadkach. Nasłuch na nim prowadzą służby ratunkowe, a także ratownicy obywatelscy. W żadnym wypadku nie prowadź na tym kanale prywatnych rozmów.

Kiedy posiadacie już wiedzę o tym, gdzie szukać informacji i wiecie jakim słownictwem się posługiwać pozostaje wybór odpowiedniego urządzenia, ale o tym za tydzień.

Marek Sworowski źródło: wikipedia.pl                                           Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

Galeria najdroższego - model One-77 - ZOBACZ TUTAJ

Bentley Imperator - większy Brytyjczyk - WIDEO

Samochody: Aston Martin - ogłoszenia

dane dostarcza:

embed
Copyright © Agora SA