Nawigacja ominie roboty drogowe?

Zbliża się upragniony urlop, nadchodzi chwila ustalenia trasy przejazdu. Wklepujemy do GPS adres, a urządzenie oblicza czas potrzebny na dotarcie do celu. W błogim spokoju wyruszamy w trasę, by kilkadziesiąt kilometrów dalej rwać włosy z głowy stojąc w korku spowodowanym remontem drogi

Czy nie da się jakoś uniknąć podobnych sytuacji? Jednym z rozwiązań może być nawigacja korzystających z informacji na temat aktualnie przeprowadzanych robót drogowych. Właściciele urządzeń NAVTO firmy Autoguard, po ściągnięciu odpowiednio zaktualizowanej mapy oraz najnowszej wersji oprogramowania, będą mieli dostęp do takich danych przygotowanych przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Informacje na temat wybranego utrudnienia zawierają terminy trwania robót, długość remontowanego odcinka oraz ograniczenie prędkości. System informuje również o ustawieniu tymczasowej sygnalizacji świetlnej i wahadłowym ruchu pojazdów. Dzięki temu kierowca może wybrać opcję objazdu utrudnienia lub zaplanowania innej trasy podróży, na której utrudnienia nie występują lub być może będą mniejsze.

Innym sposobem, przydatnym szczególnie dla osób nieposiadających GPS, może być skorzystanie z serwisu przygotowanego przez GDDKiA oraz platformę Targeo. Można go znaleźć tutaj. Wystarczy wprowadzić miejsce rozpoczęcia oraz cel podróży, a program wytyczy trasę oraz wskaże wszystkie utrudnienia, jakie mogą wystąpić po drodze. Jeśli jest to remont, często oprócz wskazania samego miejsca na mapie, program poinformuje także o długości odcinka, na którym prowadzone są prace oraz ewentualnych ograniczeniach (prędkość, szerokość drogi, etc.) z jakimi trzeba się liczyć.

Dane te wprowadzane są przy pomocy telefonów komórkowych przez drogomistrzów - pracowników terenowych GDDKiA odpowiedzialnych za poszczególne odcinki dróg krajowych i autostrad. Są one przesyłane w czasie rzeczywistym przez GPRS, dzięki czemu natychmiast pojawiają się w serwisie dla kierowców GDDKiA oraz na mapie Targeo.pl.

Jeśli znacie lepsze sposoby uniknięcia podobnych niespodzianek na drodze, zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach.

Bartosz Sińczuk

Zmień głos w nawigacji - ZOBACZ TUTAJ

ZOBACZ TAKŻE:

Jeśli tylko... myślisz

Samochody: Ferrari F430 - ogłoszenia