Chcesz być "Eco Friendly"? Kup Lotusa!

22 Lipca, podczas Salonu Samochodowego British Motor Show w Londynie, Lotus pokaże ekologiczną wersję swojego małego roadstera nazwaną Eco Elise.

Większość marek dbających o ekologię stara się ograniczyć emisję CO2 kosztem osiągów samochodu. Zupełnie inną drogę wybrał Lotus. Na warsztat wzięto najmniejszy pojazd marki - Lotus Elise. Na szczęście auta nie wyposażono w słabszy, bardziej oszczędny silnik. W zamian zostały użyte ekologiczne materiały, system pozyskiwania energii, zastosowano czystsze procesy produkcji i oczywiście zmniejszono wagę.

W Lotusie użyto odnawialnych materiałów. Juta występuje w częściach karoserii, na spoilerze i siedzeniach. Ekologiczna wełna znalazła zastosowanie na kierownicy i kokpicie. Przy produkcji zredukowano zanieczyszczenia używając farby wodnej. Dla zaoszczędzenia energii, na nadwoziu umieszczono panele słoneczne zasilające elektrykę pojazdu.

Elise jest znany ze swojej niskiej masy. Jednak inżynierowie Lotusa postanowili poddać go kuracji odchudzającej. Zmniejszenie wagi sprawiło, że samochód ma lepsze osiągi, lepiej się prowadzi i pali mniej paliwa. System audio został odchudzony o 1,5 kg poprzez zastosowanie lżejszych głośników marki Alpine. Eco Elise dostał nowe, superlekkie felgi obniżające masę nieresorowaną o 15,8 kg.

W porównaniu do lekkiego Elise S, wersja Eco jest lżejsza o 32 kg. Dzięki wszystkim udoskonaleniom samochód spala mniej benzyny a jeździ równie dobrze, jak wersja bazowa.

 

J.K. źródło: carscoop

Więcej o:
Komentarze (4)
Chcesz być "Eco Friendly"? Kup Lotusa!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  0

  Dziwne, że taką prowizorkę udało im się jeszcze odchudzić! Nie żebym miał coś przeciwko Elise (chociaż to nie Espirt) ani takiej konstrukcji (TVR też jest produkowany w tej technice) ale jego wykonaniu! Kto choć raz siedział za kierownicą Elise ten na pewno zwrócił uwagę na tandetność materiałów. A teraz jeszcze juta! Brrr. I nie ratuje sytuacji stwierdzenie, że to samochód sportowy. btw dźwignie przy kierownicy pochodzą chyba z poloneza. Diabeł tkwi w szczegółach a w nim one są po prostu przez lotusa o-l-a-n-e.

 • Gość: Gość

  0

  dostalem poraz 2

 • Gość: Gość

  0

  "Juta występuje w częściach karoseria", a polska język trudna być dla redaktor.

 • Gość: Gość

  0

  jak wyrzuce moja stara i grube dzieci z auta, to waga spada o 250kg!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX