Dystrybutory paliw nie zniosą więcej podwyżek

Kilkadziesiąt lat temu nie do pomyślenia było, żeby paliwo kosztowało więcej niż cztery dolary za galon. Dlatego gdy cena przekroczyła tę krytyczną barierę, stare dystrybutory w Stanach słusznie odmówiły dalszej współpracy.

Nie wiadomo co prawda dlaczego konstruktorzy ustawili górną granicę akurat na 3,99 dolara. Może nie potrafili sobie wyobrazić (zwłaszcza przed kryzysem paliwowym), żeby benzyna mogła kosztować aż tyle, albo uważali, że jeśli te straszne czasy nadejdą, ich urządzenia odejdą już dawno do lamusa. Jest jeszcze jedno wyjście - być może chcieli w ten sposób zostawić informację dla potomnych, że czas najwyższy "przesiąść się" na inne źródła energii.

Tego nie wiemy, ale faktem jest, że 8500 stacji w USA jest wyposażona właśnie w dystrybutory starego typu (w sumie ok. 17000 pomp) i z racji wzrostu cen, mają niemały problem do rozwiązania. Koszt nowego urządzenia waha się między 10 a 15 tysiącami dolarów, co dla właścicieli małych stacji jest kwotą, której większość z nich nigdy nie widziała na oczy. Jeśli nawet ktoś dorobił się na tym biznesie i stać go na inwestycję w nowoczesność, będzie musiał poczekać na nowy dystrybutor co najmniej kilka miesięcy - tak długa jest obecnie lista oczekujących. Tyle samo trzeba czekać na specjalistę zajmującego się przebudową starych liczników.

Tymczasowym rozwiązaniem jest ustawianie w dystrybutorze połowy ceny za galon, i mnożenie sumy przez dwa. Oczywiście to rozwiązuje chwilowo sytuację, ale wydaje mi się, że w całym zamieszaniu nie dostrzeżono ewidentnego przekazu - czas zbuntować się przeciw OPEC i walczyć o to, by ceny paliwa odzwierciedlały rzeczywisty koszt produkcji. A może to nadinterpretacja...

Jan Kopacz

Więcej o:
Komentarze (23)
Dystrybutory paliw nie zniosą więcej podwyżek
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  0

  Nie do końca jest tak z tymi cenami. Zauważcie, że cena litra w USA jest niemal dwukrotnie niższa od cen europejskich. Nie jest tajemnicą, że sytuacja taka wynika z tego, iż ropa z Bliskiego Wschodu jest sprzedawana za pośrednictwem firm amerykańskich, które narzucają swoją marżę -> tutaj można spojrzeć np. na koncern ARAMCO (Arabia America Corporation). Koncern powstał, gdy Arabia Saudyjska zezwoliła na poszukiwanie i eksploatację jej zasobów amerykańskiej firmie Standard Oil of California (dzisiejszy Chevron).

 • Gość: Gość

  0

  jest też wodór biogaz i elektryczność więc może należy sie na to przenieść a na stacjach benzynowych można takie coś spotkac że ceny wszystkie(oprócz)lpg to 4.59 lub 4.29

 • Gość: Gość

  0

  "Koszt nowego urządzenia waha się między 10 a 15 tysiącami dolarów, co dla właścicieli małych stacji jest kwotą, której większość z nich nigdy nie widziała na oczy."
  No to niech ci biedacy poproszą przeciętnego amerykanina, aby im pokazał swoje wynagrodzenie za ostatni kwartał.

 • Gość: Gość

  0

  Nie przeciw OPEC a przeciw FED i NBP. To nie jest tak, ze ropa jest tak droga, tylko dolar i zlotowka sa tak tanie.

 • Gość: Gość

  0

  W Polsce trzy czwarte ceny paliwa to podatki. Może wreszcie czas zbuntować się przeciwko rzeczystym sprawcom drożyzny na stacjach a producentów zostawić w spokoju?

 • Gość: Gość

  0

  A moją sąsiadkę blondynkę podwyżki nie przerażają.
  Ona i tak zawsze tankuje za 50 zł.

 • Gość: Gość

  0

  To nie paliwo jest drogie tylko dolar robi się bezwartościowy.

  A przy okazji - ciekawe jaki jest limit ceny na polskich stacjach :)

 • Gość: Gość

  0

  A pie.. Statoil. Starczy tej bezsensownej wierności dla kilku marnych punktów.

 • Gość: Gość

  0

  Jak to, dlaczego akurat 3,99 za galon? Ano przecież dlatego, że przy większej cenie kwota za całe tankowanie szybko przestanie się mieścić w trzech cyfrach (z czego 2 to chyba po przecinku?) Te maszyny budowano w czasach, gdy 25 centów to była na tyle istotna suma, że nikt by z niej nie zrezygnował przy każdym zakupie benzyny... a tankowanie za więcej niż 10 dolarów było mało prawdopodobne. Teraz można co najwyżej przesunąć "kropkę dziesiętną" na obudowie o jedno pole i uzyskać możliwość wyliczania kwoty do 99.9 USD :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX