Jeszcze się taki nie urodził, co kobiecie by dogodził.

Tak jak nie ma dla nas idealnego partnera - bo kto jest wrażliwy, ale twardy - tak i znalezienie idealnego samochodu dla kobiety jest nierealne. Który koncern podejmie się stworzenia małego, ale obszernego, o oryginalnym kształcie, ale nie rzucającego się w oczy, o delikatnej, ale agresywnej linii nadwozia, idealnego samochodu?
Tak to już z nami kobietami jest.

Patrząc przez pryzmat siebie i grona moich znajomych myślałam, że wiem, czym pragną jeździć kobiety. Jednakże po usłyszanych ostatnio w radio wynikach ankiet na temat najseksowniejszego samochodu wybieranego przez kobiety, gdzie na pierwszym miejscu znalazł się ford puma - mój światopogląd legł w gruzach.

Postanowiłam rozeznać sytuację, gdyż być może obracam się w specyficznym kręgu ludzi. Zadałam różnym kobietom pytanie "jaki samochód jest dla ciebie idealny?". Odpowiedzi brzmiały "duże, które łatwo się prowadzi, ale też wygodne do parkowania", "bezawaryjne i ekonomiczne, z regulacja siedzeń i bez tandetnego plastiku", VW Touareg, z którego wszystko widać" "Corolla z klimą i wygodnymi siedzeniami" "szybkie i zwinne" "pakowne, przestronne i bezpieczne".Dodatkowo sprawdziłam badania przeprowadzane przez dilerów samochodowych, bądź firmy badawczych. Według badań Toyoty kobiety na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo, a konkretnie - poduszki powietrzne oraz wygodne, łatwo dostępne schowki. Ponadto są wrażliwe na hałas i drgania, a także nie lubią szorstkich powierzchni. Specjaliści amerykańskich agencji marketingowych twierdzą, że kobiety chcą tego samego co mężczyźni - plus dodatkowe gadżety takie jak m.in. czujniki cofania, kontrolki wymiany oleju. Ciekawe jest również, że mężczyźni deklarują wydać znacznie większe pieniądze na zakup samochodu niż kobiety.

Na podstawie tej wiedzy podjęłam się trudnego zadania jakim jest dokonanie podziału preferencji motoryzacyjnych kobiet na kilka typów:

"Kobieta Typowa": potrzebuje małego, ładnego samochodu, głównie do wyjazdów do pracy lub na zakupy.

"Matka Polka": stawia na bezpieczeństwo, wygodę oraz dostateczną ilość miejsca dla dzieci i bagaży.

"Kobieta Sukcesu": chce pokazać swoją niezależność finansową, jeździ takim samochodem, który poprawia jej wizerunek na drogach i imponuje mężczyźnie.

I najmniej liczna, aczkolwiek istniejąca, grupa: "Stig w spódnicy", dla których najważniejsza jest moc i pojemność silnika i tak jak ja marzą o posiadaniu Audi R8, które najtrafniej określił Clarkson jako "praktyczne, olśniewająco szybkie i z klasą".Są jednak istotne rzeczy, na które wszystkie zwracamy uwagę, bez względu na to, w której grupie się znajdujemy - wygląd i detale, których mężczyźni zwykle nie zauważają. Cieszy nas duża ilość schowków na torebki, okulary, dokumenty, CD, uchwyty na kubki, komórki oraz podświetlane lusterka i klamki. Ważna jest jakość materiałów, z którego wykonane jest wnętrze - muszą być ładne i przyjemne w dotyku. Oczywiście kolorystyka deski rozdzielczej, podświetlenia zegarów, tapicerki, dywaników i lakieru musi idealnie ze sobą się komponować. Podświadomie, czy też nie - zawsze zwracamy na to uwagę. Uświadomiłam sobie to całkiem niedawno kupując kask narciarski. Na pytanie sprzedawcy, czy chcę jakiś konkretny kolor, odpowiadałam, że absolutnie mi na tym nie zależy - najważniejsze, żeby był lekki, bezpieczny, trwały, wygodny. Jednakże dziwnym trafem uwierały mnie wszystkie kaski, które kolorystycznie nie pasowały do reszty stroju. No cóż trzeba spojrzeć prawdzie w oczy.

Czasy się zmieniają. Stereotyp kobiety prowadzącej dom, którą zadowoli dowolny samochód mający 4 koła i kierownicę odchodzi w zapomnienie. Nieaktualne również staje się stwierdzenie, ze interesują nas wyłącznie małe auta na zakupy. Mam w związku z tym nadzieję, że mój kolega, z którym ustaliłam, że gdy jedno z nas wygra 9 mln w lotto sprezentuje drugiemu wymarzone auto - posłucha, co mu wbijałam do głowy i nie będzie chciał mi kupić Toyoty Aygo z deseniem mojej ulubionej spódnicy, czy też w pięciu ulubionych kolorach)Kobiety stają się przedsiębiorcze, niezależne finansowo, i świadomie podejmują decyzje, na jaki samochód wydać ciężko zarobione pieniądze. Tak jak walczą o równouprawnienie w pracy - tak też chcą być traktowane na drogach. Potrafią odróżnić hatchback od sedana, wiedzą co to jest ABS czy klimatyzacja dwustrefowa. Stopniowo zmniejsza się grupę kobiet, które przychodzą do dilera samochodowego i chcą kupić samochód taki, jakim jeździ Magda M.

Wybrałam kilka modeli, które mogłyby zasługiwać na miano idealnego samochodu dla kobiety. Kierowałam się przestronnością, praktycznością, estetyką wnętrza, linią nadwozia oraz ceną. Myślę, że każda z nas znajdzie tu coś dla siebie:

Nissan Qashqai - wg testów EuroNCAP najlepszy pod względem ochrony dorosłych pasażerów jak i dzieci, "suwopodobny", zrywny silnik;

Honda Civic Type-R - sportowy charakter, 6,6 sek do 100km/h, agresywna i dynamiczna sylwetka wyróżniająca się na drogach, oryginalne kosmiczne wnętrze;Seat Leon - uhonorowany nagrodą "red dot" za znakomitą stylizację; komfort jazdy, elegancja i funkcjonalność;

Focus II - lekki i precyzyjny układ kierowniczy, twarde, ale wygodne zawieszenie, solidny, przestronny;

Toyota Auris - eleganckie wnętrze wykonane z wysokiej jakości materiałów, zgrabna sylwetka, wygodny i cichy, ekonomiczny.Czy istnieje idealny samochód dla kobiety? Tak - każdy który jest piękny i praktyczny.

I niech mężczyźni nie myślą, że którakolwiek z nas odpowie, jak w poniższym żarcie krążącym po Internecie "Jaki jest idealny samochód dla kobiety? Taki, który ma satelitarny system lokalizujący wszystkie centra handlowe w promieniu 500 km, lusterka boczne wyszczuplające odbicie kierowcy. Kolor lakieru i tapicerki w takim aucie dopasowuje się do stroju kierowcy, a w gnieździe od zapalniczki zawsze czeka awaryjny lakier do paznokci".

Podyskutuj o tym na naszym forum!

Więcej o: