Dla technicznych

Mężczyźni lubią części ruchome, jak coś się kręci, jeździ, skacze, lata. Dlatego Lego Technic, dedykowane dla młodzieży w wieku od lat 16 cieszy niektórych dużych chłopców przez wiele lat, albo i całe życie.

Kupują wiec coraz to więcej zestawów zawierających "wyspecjalizowane" klocki, umożliwiające im realizację wymarzonego projektu. Brak jednego, specjalnego klocka czasem oznacza, że nie będą się otwierały jakieś drzwi, klapa, lub co gorsza cały projekt nie będzie mógł być skończony. Takim klockiem może być kółko zębate, łańcuch nakładany na koła zębate, lub odpowiedniej długości oś. Zgromadzenie wszystkich niezbędnych części kosztuje nieraz małą fortunę, ale czego nie robi się dla spełnienia marzeń.

Ciężarówki i tramwaje

Jaką radość daje zbudowanie działającego modelu widać na przedstawionym poniżej filmie. Widać na nim śmieciarkę firmy MAN z działającym mechanizmem opróżniania kontenera na śmieci. Nie działa on jeszcze idealnie, ale duża szczegółowość modelu i sprawdzający się w praktyce projekt dają autorowi nie małą satysfakcję.

Całkiem ciekawym pomysłem było stworzenie modelu tramwaju z San Francisco o dużej szczegółowości detali i z kilkoma "patentami" technicznymi. Jednym z nich jest hamulec bezpieczeństwa zamontowany w modelu:

Silniki

Lego przewidziało oczywiście silniczki elektryczne do napędu modeli, lub innych mechanizmów zbudowanych według instrukcji albo samodzielnego pomysłu. Jednak nam chodzi o modele silników spalinowych z ruchomymi częściami. Po podłączeniu do nich silniczka elektrycznego, rozkręcane są do niewiarygodnych prędkości obrotowych. Oto przykład dość prymitywnego silnika V6 osiągającego prędkość obrotową rzędu 3 000 obr/min:

Modele takich silników są budowane czasem z niewiarygodną precyzją. Odwzorowane wraz z głowicą, wałkami rozrządu łańcuchami, napędem osprzętu, działającą przepustnicą, itd. Przedstawiony poniżej model posiada nawet przezroczyste przewody idące z rozdzielacza do świec, pokazujące kolejność zapłonu!

I skrzynia biegów do tego

Jak już mamy silnik spalinowy, to przydałaby się do tego skrzynia biegów. Do dużego silnika ośmiocylindrowego najlepiej pasuje przekładnia automatyczna. Dla chcącego nic trudnego! Oto działający model automatycznej skrzyni biegów:

Jak widać z klocków Lego da się zbudować (prawie) wszystko. Ograniczeniem jest tu tylko ludzki umysł i ewentualnie.. domowy budżet.

Więcej o:
Copyright © Agora SA