Najpiękniejsze auta świata

Jak jest sens tworzyć konkurs na najładniejsze auta świata? Żaden, zgodnie z maksymą "de gustibus non est disputandum". Chyba, że konkurs odbywa się we Włoszech i jest okazją do promowania rodzimej produkcji.

Jeremy Clarkson w prowadzonym przez siebie programie Top Gear powiedział, że "Samochód Roku" to taki konkurs, w którym startują różne samochody a i tak zawsze wygrywa Fiat. Coś w tym jest, chociaż trudno laureatom tego zacnego konkursu odmówić ich niewątpliwych zalet. Czy jednak konkurs organizowany we Włoszech może nie faworyzować aut koncernu Fiata?

Otóż może, nawet jeśli dotyczy urody! Najlepszym tego przykładem jest fakt, że wcale nie szpetne Maserati GranTurismo przegrało z angielskim Aston Martinem DBS. A dwóm Fiatom, jakie znalazły się na liście trudno odmówić uroku. Mimo plastikowych chromów na zewnątrz i wszędobylskiego plastiku wewnątrz auta, "nuova" 500-tka ma w sobie sporo wdzięku. Co zaś do modelu Bravo, to jest to chyba najładniejszy kompakt tej marki jaki do tej pory się ukazał. No właśnie, czy oceniając urodę można zachować pełną obiektywność?

W jury konkursu L'Automobile piu bella del mondo zasiadali znani artyści, architekci, krytycy, graficy, projektanci samochodów i dziennikarze. Oprócz listy laureatów nagrodę specjalną przyznano modelowi Bentley Brooklands Coupe, będącego wyrazem wyrafinowania i konsekwencji w dążeniu do doskonałości.

 

Marcin Lewandowski

Więcej o: