Subaru: elektryczna turbina

Czy chcemy tego, czy nie technika idzie naprzód. Wiele wskazuje na to, że następca Imprezy WRX będzie wyposażony w napędzaną elektrycznie sprężarkę oraz skrzynię CVT

Oddzielny model

Kolejny WRX ma zostać oddzielony od modelu Impreza, przez co zapoczątkuje nową linię modelową. W związku z tym nie ustają spekulacje co do rodzaju nadwozia nowego WRX-a. Prawdopodobne jest, że auto będzie oferowane jako dwudrzwiowe coupe, ale równie dobrze może pozostać blisko spokrewniony z Imprezą. W końcu oddzielny model, Subaru XV to nic innego, jak Impreza w wersji Cross Country.

Subaru Forester - test | Za kierownicą

Mniejszy silnik z nową sprężarką

Subaru uzyskało patent na sprężarkę o napędzie elektrycznym już w 2007 roku. Jak widać proces rozwoju konstrukcji zajął przynajmniej pięć lat. Ma ona być zastosowana w nowym silniku, który będzie legitymować się znacznie mniejszą pojemnością skokową, niż dotychczasowe silniki 2.0 i 2.5. Prawdopodobnie będzie to silnik 1.6 ale pewności nie ma. Kolejna plotka mówi o użyciu skrzyni bezstopniowej CVT, która miała już premierę w Imprezie. Jest jednak mało prawdopodobne, by Subaru zrezygnowało całkowicie z klasycznej skrzyni ręcznej, która cieszy się w WRX-ie większym wzięciem niż automat (oferowany na wybranych rynkach).

Wszystko to są jeszcze plotki i trudno ocenić ile z nich okaże się prawdą, a ile wyssaną z palca spekulacją. Pewne jest natomiast, że obraz nowego modelu znacznie odbiega od dotychczasowej Imprezy WRX.

Marcin Lewandowski


ZOBACZ TAKŻE:

Subaru: Będzie mocniejszy BRZ

Subaru XV | Wielka galeria

Subaru Impreza - ogłoszenia

Więcej o: