Stan wyjątkowy - samochody do zadań specjalnych

Kiedy zaczyna robić się gorąco, wkraczają do akcji oddziały specjalne policji, wyposażone w równie specjalne pojazdy. Oto krótki przegląd samochodów, których mimo swej wyjątkowości nie życzymy Wam nigdy spotkać na żywo

Najlepsze auta do ucieczki spod obrobionego banku

Strzelanina, wybuch bomby, pojmani zakładnicy... innymi słowy zawsze dzieje się coś okropnego, kiedy pojawiają się pojazdy o nazwie BearCat, Batt czy Pitt-Bull. To auta używane przez specjalne oddziały SWAT (Special-Weapons-And-Tactics), żandarmerię wojskową i policyjną czy siły bezpieczeństwa.

Pewnie nie jeden z takich pojazdów widzieliście na filmie. To zbudowane przez specjalistyczne firmy pojazdy mające chronić w maksymalny sposób życie policjantów. Bunkry na kołach, które znoszą postrzały z pistoletów, broni maszynowej czy wybuch ręcznego granatu. Niektóre z nich ważą nawet 12 ton. Na seryjnym wyposażeniu mają groźny wygląd, który ma uświadomić zamieszanym delikwentom jak duży popełnili błąd zadając się z oddziałami SWAT.

Alpine Armoring Inc. to producent samochodów opancerzonych wyspecjalizowanych w pojazdach do zadań specjalnych. Ich topowy model to ośmiotonowy Pitt-Bull VX. Auto zbudowane na bazie Forda F 550, wyposażone jest w turbodiesla V8 o pojemności 6,7 litra, 300 KM mocy i pięciostopniową, automatyczną skrzynię biegów i może pomieścić osiem osób.

Pitt-Bull to zupełnie nowy model, który został zaprezentowany w październiku 2011 roku. Jego agresywna sylwetka jest może nieco zbyt groźna dla europejskiej policji, ale w USA, południowej Afryce, Brazylii czy Meksyku gliniarze go kochają. Czasami wystarczy się pojawić i już wiadomo o co chodzi. Najmniejszego wrażenia nie robią na nim strzały z AK47. Szyby mają grubość 4 cm. Żeby nie ugotować się w tej metalowej puszce zamontowano aż dwie klimatyzacje. Rura wydechowa jest schowana a silnik obudowany metolowymi płytami.

Największy producent pojazdów SWAT to Lenco Armored Vehicles . To właśnie ta firma zaczęła na masową skale wytwarzać kuloodporny model BearCat. Amerykańska policja zaczęła ich używać po masakrze w Columbine High School 20 kwietnia 1999 roku. Najwięcej pojazdów tego typu używa się w USA w jednostkach policji w Nowym Jorku (NYPD) i Los Angeles (LAPD). Według wyliczeń amerykańskiej policji model BearCat ma za sobą ponad 70 udanych akcji, w których faktycznie został ostrzelany.

 
 
 

Martin Śliwa

ZOBACZ TAKŻE:

Dartz Prombrom, czyli czołg ze złota

Dartz Bentley - eurokamuflaż

Hummer - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA