Polacy rejestrują więcej samochodów

W lutym w Polsce zarejestrowano 23,8 tys. samochodów. To o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Powodem są ciągle trwające promocje i salonowe nowości. Najlepsze wyniki w Polsce osiągają Skoda, Toyota i Opel

Nie ma co do tego wątpliwości rzecznik prasowy Toyota Motor Poland Robert Mularczyk. Za dwucyfrowym wzrostem sprzedaży w zeszłym miesiącu stoi wprowadzenie nowego Avensisa, który pozwolił Toyocie wskoczyć na drugie miejsce w rankingu marek. W lutym co trzecim sprzedanym samochodem tej marki był właśnie ten model. To wręcz historyczne osiągnięcie, które pozwoliło Toyocie powrócić do czołówki po latach przerwy.

Skoda Octavia
Jakie auta lubią Polacy?

Nowości i promocje mają wpływ na sprzedaż również wśród innych marek. W Chevrolecie nowe Aveo stanowi ponad połowę sprzedawanych samochodów. Wynik sprzedażowy tego modelu wzrósł względem analogicznego okresu ubiegłego roku o 29 proc. Wzrosty odnotował również Hyundai i Volkswagen.

Jeżeli kluczem do poprawy kurczącego się rynku motoryzacyjnego mają być nowości, to o wyniki finansowe w tym roku powinniśmy być spokojni. Szczególne nadzieje ze swą nowością wiąże Fiat, którego wyniki sprzedażowe w lutym tego roku spadły o 12 proc. Sytuację, w której znalazła się włoska marka, może zmienić nowa Panda. Również Seat liczy na swoje nowe modele - poliftingową Ibizę, Mii oraz nowe Toledo, którego zapowiedź podziwialiśmy na Salonie Samochodowym w Genewie.

Ci, którym wiedzie się dobrze, też chcą poprawić swoje wyniki. Mowa o Skodzie, której bestselerem może stać się model Citigo. Czeska marka przewodzi polskiemu rynkowi ze wzrostem sprzedaży wynoszącym od początku roku 13,4 proc. Od początku roku w Polsce zarejestrowano 6,4 tys. aut czeskiej marki. Na drugim miejscu jest Toyota z 8-procentowym wzrostem. Trzecie miejsce należy do Opla (+7,5 proc.).

Piotr Kozłowski, źródło: DGP, PZPM, CEP.

ZOBACZ TAKŻE:

Gorączka wyprzedaży w salonach

Najpopularniejsze modele w Polsce

Samochody - ogłoszenia