"Drogi zaufania" promują bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych celów wyznaczonych przez Komisję Europejską na najbliższe lata jest poprawa bezpieczeństwa drogowego. Dlatego ze wspólnotowego budżetu współfinansowane są projekty chroniące życie i zdrowie kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Takim projektem jest program ?Drogi zaufania" prowadzony przez Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Program wystartował w roku 2007 na drodze krajowej nr 8. Obecnie realizowany jest na wszystkich drogach krajowych. Od początku jest to program kompleksowy - łączy działania inżynieryjne z komunikacja społeczną i edukacją.

W roku 2010 program ochrony życia i zdrowia ludzi na drogach krajowych uzyskał współfinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (Priorytet VIII, działanie 8.1 Bezpieczeństwo ruchu drogowego).

Działania komunikacyjne

Projekt "Drogi zaufania" zakłada realizację społecznej kampanii komunikacyjnej adresowanej do użytkowników dróg krajowych, której celem jest wypracowanie partnerstwa w ruchu drogowym. Działania komunikacyjne kierowane są zwłaszcza do społeczności lokalnych oraz do grup wysokiego ryzyka śmiertelności w wypadkach. GDDKiA kształtuje w opinii publicznej brak społecznego przyzwolenia dla drogowej brawury, prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu oraz wszelkich innych form łamania zasad ruchu drogowego.

GDDKiA wypracowała wiele oryginalnych działań, wśród których wyróżniają się happeningi edukacyjne, symulacje wypadków drogowych oraz kampanie społeczne m.in. "Jesteś sprawcą, jesteś ofiarą". Działanie te przyniosły GDDKiA liczne prestiżowe nagrody w krajowych konkursach. I - co najważniejsze - zyskały społeczną akceptację.

Happeningi, pikniki edukacyjne integrują użytkowników dróg. Przygotowane są z myślą o całych rodzinach. Kierowcy mogą sprawdzić, czy jeżdżą bezpiecznie, czy znają przepisy drogowe. Wszyscy - poznać techniki udzielania pierwszej pomocy. W działaniach tych GDDKiA współpracuje z Policją, Strażą Pożarną, służbami ratowniczymi, harcerzami, woluntariuszami.

Działania inżynieryjne

GDDKiA realizuje plan modernizacji i przebudowy dróg krajowych Na wielu odcinkach (82 473 km) wymieniana jest nawierzchnia. Budowane są chodniki i ścieżki rowerowe (630 km) i kładki dla pieszych. Drogowcy przebudowują skrzyżowania i zatoki autobusowe, budują nowoczesne ronda, montują sygnalizatory, światła na poboczach. W wielu miejscach wyznaczane są lewoskręty, wysepki, malowane pasy optycznie zwężające jezdnię.

Suma działań komunikacyjnych i inżynieryjnych wpływa na realizację celu strategicznego programu "Drogi zaufania" jakim jest radykalne zmniejszenie do roku 2013 liczby śmiertelnych wypadków na drogach krajowych.

GDDKiA

Będą nowe znaki drogowe. Niektóre propozycje zadziwiają >>

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.