Northstar: gasnąca gwiazda

Gwiazdy się rodzą, świecą mocno, potem ich blask nieco słabnie aż w końcu gasną. Taki już jest porządek wszechświata i ma silne przełożenie nawet na naszą motoryzacyjną rzeczywistość. GM ogłosił zakończenie produkcji silników serii Northstar

Silnik Northstar (z ang.: Gwiazda Północna) pojawił się w 1993 roku jako nowoczesna jednostka V8 przewidziana do napędu samochodów marki Cadillac. Na początku produkowany był w wersji 4,6 l i osiągał 295 KM mocy i 393 Nm momentu. Potem poszerzono ofertę o słabszą wersję, ale o większym momencie (275 KM, 409 Nm). Najmocniejsze wersje wolnossące montowane w modelach SRX, XLR i STS mogły pochwalić się mocą 320 KM. Jednak mistrzami sprintu były usportowione wersje XLR-V i STS-V napędzane doładowanymi jednostkami o mocach odpowiednio 443 i 469 KM.

Silnik Northstar miał swój udział w planie odbudowy pozycji marki Oldsmobile. Model Aurora, który był przełomem w podejściu do budowy samochodów tej marki, napędzała nieco mniejsza odmiana Northstara o pojemności 4,0 l (250 KM). na tej bazie powstał nawet silnik V6 3,5 l montowany w modelach Intrigue i Aurora. Niestety nowe modele nie zdołały uratować marki i Oldsmobile przeszedł do historii.

Produkcja silników serii Northstar ma zakończyć się w lipcu, ale na półkach jest ich wystarczająco dużo, by jeszcze przez rok montować je w autach Cadillaca. Na razie nie są znane żadne detale dotyczące następcy lubianej V8-ki.

Marcin Lewandowski


ZOBACZ TAKŻE:

Buble na czterech kołach - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o: