Aston Zagato wyjedzie na drogi

Już wiadomo, że Aston Martin V12 Zagato trafi do produkcji. Na drogi wyjedzie 150 egzemplarzy modelu, każdy w cenie 330 tysięcy funtów

Za kilka tygodni poznamy szczegóły, a tymczasem na stronie internetowej Astona Martina pojawiła się informacja, że zostanie zbudowana mocno limitowana seria drogowych Astonów V12 w wersji Zagato.

Przypomnijmy, że historia współpracy Aston Martina z włoskim Zagato sięga 1960 roku, kiedy to powstał przepiękny Aston Martin DB4GT Zagato. Z okazji pięćdziesięciolecia tego modelu Zagato przygotowało swoją, ale współczesną interpretację angielskiego supersamochodu

Najnowsza kreacja nosi nazwę Aston Martin V12 Zagato i jak nietrudno się domyślić powstała na bazie modelu V12 Vantage. Okazją do stworzenia tego konceptu jest pięćdziesięciolecie wspaniałego DB4GT Zagato. Napędzał go silnik R6 3,7 l. o mocy 318 KM. Kolejnymi wspólnymi projektami były Aston Martin V8 Vantage Zagato (1986) i Aston Martin DB7 Zagato (2002).

Nad projektem nadwozia czuwał Chris Porritt, który był odpowiedzialny także za poprzedni wyjątkowy projekt, jakim był One-77. Najnowsze Zagato także ma oryginalne dwumiejscowe nadwozie oparte o aluminiową strukturę.

Pod długą maską pracuje dwunastocylindrowy silnik o pojemności 6,0 l. o mocy 517 KM i momencie 570 Nm. Napęd przenoszony jest oczywiście na tylną oś za pośrednictwem zautomatyzowanej skrzyni biegów o sześciu przełożeniach.

Oficjalna premiera miała miejsce podczas tegorocznego Villa D'Este Concours.

Marcin Lewandowski, mkm, msob

ZOBACZ TAKŻE:

Aston Martin chce produkować 1500 Cygnetów rocznie

Aston Martin miniaturka

Aston Martin - ogłoszenia