Salon Genewa 2011 | Volkswagen Bulli

VW nazwał go Transporterem, ale przylgnęły do niego przyjemniej brzmiące nazwy. Niemcy nazwali go Bulli, Amerykanie Microbus, a w Polsce mówiono na niego Ogórek. Przyszła pora, by nawiązać do wyjątkowej historii VW Transportera

Volkswagen Bulli to symbol stylu życia i wolności. Transporter (wewnętrzny kod pierwszej generacji to T1) zadebiutował w 1950 roku, a w raz z nim zachwycająco prosty design. Do dzisiaj Bulli ma rzeszę fanów na całym świecie. Z każdą generacją Transporter rósł i rósł. Teraz Volkswagen na nowo zinterpretował legendę motoryzacji, powrócił do kompaktowych rozmiarów i stworzył ekologiczną wersję Ogórka.

Wizja nowego Ogórka zaowocowała przed dziesięciu laty niezapomnianym autem studyjnym o nazwie Microbus. Naszym zdaniem jeszcze trafniej nawiązującym do historii od właśnie pokazanej w Genewie wersji.


Pomysł narodził się przed 64 laty:  Holenderski importer Volkswagenów, Ben Pon 23 kwietnia 1947 roku w swoim notatniku narysował kompaktowego busa , a właściwie mocno skróconą, prostą sylwetkę liniowego autobusu. Styliści Volkswagena ze szkicu stworzyli busa, który z charakterystycznym "V" z przodu stał się ikoną motoryzacji. Zobacz wszystkie generacje VW Transportera.

Teraz z pomocą przyszły ekologiczne technologie. Bulli napędzany jest silnikiem elektrycznym, ma sześć miejsc i systemy audio sterowane za pomocą iPada. Studyjny Bulli jest tak zwanym Zero-Emission-Vehicle. Silnik elektryczny rozwija moc 115 KM i moment obrotowy 270 Nm i zasilany jest baterią litowo-jonową o maksymalnej pojemności 40 kWh. Takie połączenie pozwala na przejechanie nawet 300 kilometrów. Jeżeli "ogórek" będzie ładowany ze specjalnego dystrybutora, na naładowanie potrzebna będzie niecała godzina.

Nowy Bulli przyspiesza od 0 do 100 km/h w 11,5 sekundy, a elektronicznie ograniczona prędkość maksymalna wynosi 140 km/h. Naturalnie Vw przewiduje również wersje z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

Nowy "ogórek" ma 3,99 metra długości, 1,75 metra szerokości i 1,70 metra wysokości. Wyposażono go w komputer podkładowy i muzyczną bibliotekę. O dźwięk dba system legendarnego producenta gitar i wzmacniaczy - firmy Fender. Na wyprodukowanej przez tę firmę gitarze Fender Stratocaster w 1969 roku w Woodstock Jimi Hendrix zagrał "The Star-Spangled Banner" - amerykański hymn narodowy.

Wystarczy jeden ruch, aby siedzenia zmieniły się w łóżko: Prawa i środkowa część przedniej kanapy (2/3) jest rozkładana, tylną kanapę również można całkowicie rozłożyć. Przy rozłożonej tylnej kanapie pojemność przestrzeni na bagaż wzrasta do 1.600 litrów. Ponadto - i tutaj nowy "ogórek" znów nawiązuje do swojego legendarnego przodka - kanapy można kilkoma ruchami zmienić w duże łóżko. W ten sposób kompaktowy van staje się doskonałym towarzyszem weekendowych wypraw.

Szczepan Mroczek

ZOBACZ TAKŻE:

Która generacja VW Transportera podoba Ci się najbardziej?


Rockton, terenowy VW Transporter


Samochody: Volkswagen Transporter - ogłoszenia