Indyjska opera: Tata Aria

Tata Aria to niedrogi minivan przeznaczony na rynki azjatyckie i kolejny krok koncernu Tata do stania się liderem indyjskiej motoryzacji

Koncern Tata w miarę swoich możliwości finansowych i inżynieryjnych sukcesywnie poszerza paletę swoich modeli. Dwanaście lat temu zaczęło się od modelu Indica, teraz jest już nano i Indica Vista oraz cała paleta modeli terenowych i dostawczych. Podczas tegorocznego salonu samochodowego w Delhi zaprezentowano kolejne nowości. Masowym hitem obok nano ma być Magic Iris (więcej na jego temat znajdziesz tutaj), który stanie się konkurencją dla nieco niedzisiejszych już tuk-tuków i minivan Aria, którego prototyp pod nazwą Cross Xover pokazano w 2006 roku.

Tata Aria to siedmiomiejscowy minivan o urodzie typowej dla tego rodzaju samochodów przeznaczonych na rynek azjatycki. Przy wysokości 1,92 m i niemal identycznej szerokości przerasta większość konkurencji. Długość 4,65 m plasuje go w klasie średniej minivanów, ale wysokość rozwiązuje problemy z przestrzenią.

Pod maską pracuje nowoczesny i oszczędny, choć głośny diesel z układem common-rail o pojemności 2,2 litra. Jest to ten sam silnik, jaki jest montowany w eksportowanym do Europy pickupie Xenon. Ma także tę samą moc 140 KM, pięciobiegową skrzynię i napęd jednej lub opcjonalnie obu osi. Tata nie podaje żadnych danych dotyczących przyspieszenia, czy prędkości maksymalnej, co w warunkach indyjskich jest całkowicie uzasadnione, ale wiadomo, że Aria waży 1920 kg. To niemal tyle samo, co testowany przez nas Xenon (test znajdziecie tutaj), więc daje nam to pewne pojęcie o dynamice Arii.

Ceny w Indiach mają zawierać się w przedziale 700 000-1 000 000 rupii (10,6-15,2 tys. euro). Najbliższą konkurencję Arii będą stanowić Mahindra Xylo (od 624 500 rupii), czy Toyota Innova (780 000-1 150 000 rupii).

Marcin Lewandowski                                                                               Jesteśmy też na Facebooku i Blipie


ZOBACZ TAKŻE:

GX460 - nowy terenowy Lexus - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Lexus RX - ogłoszenia

Więcej o: