Sienna: nowy megavan Toyoty

Podczas gdy Europejczycy preferują nieduże, kompaktowe minivany, Amerykanie nadal kochają wielkie "autobusy". Z myślą o nich powstała nowa Toyota Sienna

Podczas salonu samochodowego w Los Angeles pokazano trzecią już generację Sienny, największego minivana oferowanego przez Toyotę. Przeznaczona jest głównie na rynek amerykański, gdzie będzie ją można kupić już na początku przyszłego roku.

Sienna ma ponad pięć metrów długości i w zależności od konfiguracji mieści siedmiu lub ośmiu pasażerów. W wersji siedmiomiejscowej w środkowym rzędzie mamy do dyspozycji dwa fotele z wysuwanymi podnóżkami, na których można się nieraz zrelaksować lepiej niż we własnym domu.

Wymiary ewidentnie świadczą o tym, że mamy do czynienia z dużym minivanem. Przedrostek "mini" staje pod znakiem zapytania, jednak słowo van nadal zarezerwowane jest dla samochodów dostawczych.

Pod maską Sienny znajdziemy oznaki globalnego downsizingu, czyli redukowania pojemności silników. Podstawową jednostka będzie czterocylindrowiec o pojemności 2,7 litra (187 KM), a wersja V6 pojawi się jako opcja. Większy silnik ma pojemność 3,5 litra i osiąga 266 KM. Dotychczasowy automat o pięciu przełożeniach zastąpiono nową skrzynią sześciobiegową. Słabsza Sienna dysponuje napędem jedynie na przednią oś, podczas gdy V6 - napędem na obie osie.

Amerykanie będą mogli kupić nową Siennę od lutego 2010 roku. Ceny jeszcze nie są znane. Drugą generację można kupić od 24 540 dolarów.

Marcin Lewandowski                                                                               Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

 

ZOBACZ TAKŻE:

Volkswagen Golf R i Scirocco R

 

Camaro: Powrót do przyszłości - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Toyota Sienna - ogłoszenia

Więcej o: