Charger i inne plany... Fiata

Chrysler przedstawił pięcioletni plan dotyczący przedsiębiorstwa i prezentacji nowych modeli. Jedną z decyzji jakie podjęto jest to, że po 2011 roku Chrysler będzie sprzedawał swoje samochody w Europie pod markami Fiat i Lancia

Pierwsze rendery Chryslera 300C nowej generacji pojawiły się w sieci kilka miesięcy temu. Wyglądało na to, że stylistyka modelu i koncepcja napędu nie ulegną zmianie w stosunku do obecnej generacji. A co z marką Dodge? Ze zdjęcia wynika, że nowy Charger pozostanie masywnie zbudowany, a wyglądem zbliży się do prototypu zaprezentowanego... 10 lat temu. To dość niezwykłe, że - nie licząc odwołań do klasyki (New Beetle, Mini) - styliści sięgają tak daleko w przeszłość w poszukiwaniu "designu jutra".

Nadal nie wiemy nic na temat wyglądu i szczegółów technicznych topowej Alfy Romeo 169 (więcej na ten temat znajdziesz tutaj), która ma być oparta o tę samą płytę podłogową, co nowe 300C i Charger. Może się okazać, że Alfa zrezygnuje ze struktury nadwozia zaprojektowanej przez Amerykanów i wykorzysta jedynie ich platformę.

Pozostałe plany Chryslera zakładają wprowadzenie na rynek amerykański kilku nowych modeli, w tym trzech wykorzystujących platformy i podzespoły Fiata. W 2012 roku pojawi się kompaktowy sedan, a rok później następca Avengera (klasa średnia) i bliżej nieokreślony "small car". Czy będzie to amerykańska odmiana Fiata 500? Już wiemy, że tak.

Od 2011 roku samochody Chrysler i Dodge będą sprzedawane w Europie pod markami Fiat i Lancia. Jedyną marką koncernu Chryslera sprzedawaną na Starym Kontynencie pozostanie Jeep. Tak więc Grand Voyager stanie się Lancią Phedrą (nazwa może się zmienić), 300C będzie sprzedawany jako następca Lancii Thesis. Niezbyt popularny Fiata Cromę zastąpi następna generacja Avengera. Do najbardziej kontrowersyjnych decyzji należy zastąpienie Fiata Ulysse krytykowanym za wszystko Dodgem Journey oraz kompaktowego crossovera Fiata Sedici średniej wielkości terenówką - następca Dodge'a Nitro.

Marcin Lewandowski

Scirocco GT - 210-konna wersja już w przyszłym roku - ZOBACZ TUTAJ

Warunki panujące na drodze - SPRAWDŹ TUTAJ

Samochody: Dodge Charger - ogłoszenia