Jazz z Wielkiej Brytanii

Już nie made in Japan, lecz made in UK. Honda uruchamia produkcję Jazza w wersji europejskiej w zakładzie w Swindon

Pierwsze wyprodukowane w Europie egzemplarze Jazza zjechały już z taśmy. Do marca 2010 r. Honda planuje wyprodukować ich około 20 tysięcy. 75% produkcji trafi na rynek brytyjski, a pozostała część do krajów europejskich i innych regionów, m.in. do Repulibki Południowej Afryki. Jak powiedział David Hodgetts, dyrektor fabryki Hondy w Swindon, produkcja Jazza to wyraz zaufania dla zakładu i wszystkich współpracowników oraz uznanie dla wysokich standardów, które udało się osiągnąć.

Jazz dołączył do wytwarzanych już w Swindon modeli CR-V i Civic. Dzięki temu prognoza produkcji wzrosła do 100 tys. aut rocznie, ale to i tak znacznie poniżej możliwości zakładu. W maju pisaliśmy o cięciach pensji pracowniczych w związku ze spadkiem produkcji aut Hondy w Wielkiej Brytanii.

Aktualnie Jazz to drugi pod względem popularności model Hondy. Od stycznia do sierpnia jego sprzedaż w Europie wyniosła prawie 55 tys. egzemplarzy, a więc o 17,9% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Civic, który jednak coraz słabiej radzi sobie z konkurencją w klasie kompaktów. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku jego sprzedaż spadła prawie o 44% w porównaniu do 2008 r.

Pierwsza generacja Jazza zadebiutowała w 2002 roku, a obecna - 5 lat później na salonie samochodowym w Tokio. Sprzedaż na polskim rynku ruszyła w 2008 r. Pod maskę miejskiego minivana trafiają silniki 1.2 i 1.4 o mocach 90 i 100 KM. Na rynku amerykańskim model występuje pod nazwą Fit, a w 2010 roku spodziewana jest wersja z napędem hybrydowym. Do tej pory Jazza wytwarzały fabryki Hondy w Japonii, Tajlandii, Brazylii i w Indiach.

Marcin Sobolewski, źródło: Samar

City - miejska Honda


Honda rządzi w Japonii - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Honda Civic - ogłoszenia

Więcej o: