Tokio 2009 | Nissan Land Glider

Nissan zbudował czterokołowy samochód, który potrafi przechylać się w zakrętach dając kierowcy możliwość ostrego ich pokonywania
Nissan Land Glider Land Glider pozwala na przechyły nadwozia zależne od prędkości Nissan zbudował czterokołowy samochód Land Gilder, który potrafi przechylać się na zakrętach. Większość takich konstrukcji miało dotychczas trzy koła Nissan zbudował czterokołowy samochód Land Gilder, który potrafi przechylać się w zakrętach dając kierowcy możliwość ostrego ich pokonywania. Większość dotychczasowych konstrukcji dostosowanych do aktywnego pokonywania zakrętów, które miały być alternatywą dla motocykli miało trzy koła. Niezależnie, czy z przodu były dwa, a z tyłu jedno jak w prototypowym Mercedesie F300 z 1997 roku, czy z przodu jedno a z tyłu dwa jak jest w produkowanym seryjnie Carverze, cel jest ten sam. Pojazd ma się przechylać podobnie jak motocykl, pozwalając na osiągnięcie większych prędkości w zakrętach. Nissan poszedł nieco dalej i zaproponował konstrukcję czterokołową. Land Glider (z ang.: szybowiec lądowy) pozwala na przechyły nadwozia zależne od prędkości. Osiągnięto to przez zastosowanie wąskiego nadwozia (1,1 m) mieszczącego dwa fotele ustawione jeden za drugim. Koła umieszczono w ruchomych modułach, których sterowaniem zajmuje się komputer. Maksymalne wychylenie wynosi 17 st. Producent zapewnia, że pozwala to na ostre manewry przy niemal każdej prędkości. O fascynacji lataniem świadczy wolant służący do kierowania pojazdem. Z kolei o odczucia podobne do latania szybowcem dba napęd elektryczny zapewniający cichą eksploatację. Nissan zapewnia, że Land Glider wyznacza kierunki, w których będzie podążać koncepcja miejskiego samochodu przyszłości.

Większość dotychczasowych konstrukcji dostosowanych do aktywnego pokonywania zakrętów, które miały być alternatywą dla motocykli miało trzy koła. Niezależnie, czy z przodu były dwa, a z tyłu jedno jak w prototypowym Mercedesie F300 z 1997 roku, czy z przodu jedno a z tyłu dwa jak jest w produkowanym seryjnie Carverze, cel jest ten sam. Pojazd ma się przechylać podobnie jak motocykl, pozwalając na osiągnięcie większych prędkości w zakrętach.

Nissan poszedł nieco dalej i zaproponował konstrukcję czterokołową. Land Glider (z ang.: szybowiec lądowy) pozwala na przechyły nadwozia zależne od prędkości. Osiągnięto to przez zastosowanie wąskiego nadwozia (1,1 m) mieszczącego dwa fotele ustawione jeden za drugim. Koła umieszczono w ruchomych modułach, których sterowaniem zajmuje się komputer. Maksymalne wychylenie wynosi 17 st. Producent zapewnia, że pozwala to na ostre manewry przy niemal każdej prędkości.

O fascynacji lataniem świadczy wolant służący do kierowania pojazdem. Z kolei o odczucia podobne do latania szybowcem dba napęd elektryczny zapewniający cichą eksploatację. Nissan zapewnia, że Land Glider wyznacza kierunki, w których będzie podążać koncepcja miejskiego samochodu przyszłości.

 

 

Marcin Lewandowski

Audi liderem rynku 4x4 - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Nissan Tiida - ogłoszenia

Więcej o: