Astra II zjeżdża ze sceny

Dzisiaj o 13.30 w gliwickiej fabryce Opla zjechała z taśmy ostatnia Astra II Classic. Od 2003 łącznie wyprodukowano w Polsce prawie 244 tys. egzemplarzy tego modelu

Ostatnim egzemplarzem Astry II Classic wyprodukowanym w gliwickim zakładzie General Motors Manufacturing Poland (GMMP) był srebrny hatchback z benzynowym silnikiem 1.4. Produkcja modelu wystartowała w Polsce 3 października 2003 roku, po 6 miesiącach przygotowań. Łącznie z taśmy zjechało 243 993 sztuki Astry II Classic.

Kompaktowy Opel produkowany był w czterech wersjach nadwoziowych:  sedan, 5-drzwiowy hatchback, kombi oraz delivery van. Ponad 83% produkcji tego modelu trafiło na eksport, przede wszystkim na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, ale również do Australii, Nowej Zelandii oraz niektórych krajów Afryki, Ameryki Południowej i Azji.

W czwartym kwartale bieżącego roku gliwicki zakład rozpocznie produkcję czwartej generacji Astry. Nowy model wytwarzany będzie na jednej linii produkcyjnej z Astrą III sedan i Zafirą. W tym celu rozbudowano zakład o ok. 4 tysiące metrów kwadratowych. Po udanych próbach tłoczenia paneli do nowej Astry, rozpoczęto regularne dostawy pierwszych elementów nadwozia do zakładów w Ellsmere Port oraz na potrzeby produkcji własnej.

Obecnie trwają szkolenia pracowników w zakresie montażu nowej Astry bezpośrednio na linii produkcyjnej. Od początku września planowane jest rozpoczęcie finalnej fazy pilotażowej, która ma na celu potwierdzenie gotowości do rozpoczęcia produkcji seryjnej. Łącznie powstanie ok. 300 samochodów pilotażowych. Dwa egzemplarze ekspozycyjne Astry IV na najbliższe targi we Frankfurcie przygotowane zostały również przez zakład w Gliwicach.

Opel zaprezentował Astrę II (oznaczenie fabryczne G) podczas wrześniowego salonu samochodowego we Frankfurcie w 1997 roku. Kompakt występował na rynku z silnikami benzynowymi o mocy od 65 do 200 koni oraz dieslami, rozwijającymi moc od 68 do 125 koni.

Marcin Sobolewski

A tak parkować należy


Moc silników w nowej Astrze - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem po Europie - poradnik - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Opel Astra - ogłoszenia

Więcej o: