Nowe przepisy dla kierowców

Nie trzeba już wykonywać powtórnie badania technicznego w przypadku auta sprowadzonego z zagranicy. Nad nowelizacją kodeksu karnego pracuje PiS, który wnosi o dożywotnie zabieranie prawa jazdy pijanym kierowcom

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym to m.in. skutek wyroku ETS, zgodnie z którym obowiązujący w Polsce wymóg przeprowadzania przed pierwszą rejestracją badania technicznego nie jest zgodny z przepisami UE. Polska będzie wreszcie uznawać badania techniczne przeprowadzone w innych państwach członkowskich.

Zmieniły się również przepisy dotyczące powtórnej rejestracji pojazdu wyrejestrowanego. Auto wywiezione z kraju lub zbyte za granicą i z tego powodu wyrejestrowane będzie można po powrocie na terytorium RP zarejestrować ponownie. Inne zmiany dotyczą m.in. podziału zakresu uprawnień badań technicznych wykonywanych przez stacje kontroli pojazdów oraz niepełnosprawnych. Ci ostatni będą mogli uzyskać kartę parkingową niezależnie od wieku, dzięki czemu rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi otrzymają prawo do skorzystania ze specjalnych miejsc parkingowych.

Powyższe zapisy będą obowiązywać od 22 września 2009 r. Posłowie PiS pracują tymczasem nad nowelizacją kodeksu karnego. Chcą wprowadzenia obligatoryjnego zatrzymywania prawa jazdy na zawsze dla pijanych recydywistów (popełniających ponownie to przestępstwo) oraz kierowców, którzy na skutek jazdy po pijanemu spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub np. z ciężkim urazem oraz znaczne szkody w mieniu, powodując ogólny stan zagrożenia dla zdrowia i życia innych uczestników ruchu.

Dla tych, którzy nie wykażą poprawy i po jednym prawomocnym wyroku znów siądą za kierownicę po pijanemu, proponują karę od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności. Czy surowe kary podziałają na pijanych kierowców? Na pewno nie zaszkodzą, a w kwestii wsiadania za kierownicę "po kieliszku" nie powinno być w polskim prawie pobłażania. W 2008 r. w porównaniu z poprzednim nastąpił - o blisko 10 tys. (tj. o 5,8 proc.) - wzrost liczby kierowców złapanych na prowadzeniu pod wpływem alkoholu.

Marcin Sobolewski, źródło: "Rz"Jestem z Warszawy. Mam pierwszeństwo - ZOBACZ TUTAJ

Wygraj wakacyjne gadżety - konkurs - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o: