Acura ZDX i jej piękno

Kiedy w kwietniu Honda pokazała pierwsze zdjęcia i ujawniła pierwsze szczegóły dotyczące konkurenta BMW X6 spod znaku Acury, niewielu się chyba spodziewało, że ostateczny wygląd będzie równie nowatorski

Patrząc na auto trudno odnaleźć w nim piękno. To podobny przypadek, jaki wiązał się ze stylistyką Pontiaca Aztec. Dla Amerykanów prototyp indiańskiego crossovera był atrakcyjny, a wygląd wersji produkcyjnej wręcz przeciwnie. Dla nas, mieszkańców starego świata obie wersje były raczej paskudne. Była między nimi różnica i to nawet zauważalna, ale tu w Europie trudna do wychwycenia.

Z tego samego względu zastanawiam się, czy najnowsza broń Japończyków do walki z BMW X6 zostanie doceniona. Ja tego nie wiem. Amerykańskie gusta, bo tam auto będzie sprzedawane w głównej mierze, są trudne do zbadania. My nie musimy się przejmować ZDX-em - do Europy raczej nie trafi, ale możemy zastanowić się, co autor miał na myśli.

Na pierwszy rzut oka auto wydało mi się brzydkie. Niezgrabne tylne drzwi, ciężki tył, czy ograne już elementy stylistyczne nie wzbudziły we mnie zachwytu. Schowana klamka tylnych drzwi, która w Alfie, Seacie i Hondzie wygląda dobrze, w Acurze oszpeca ich wygląd. Łamana szyba już gdzieś była (choćby Honda CRX), linia boczna wzorowana chyba na Nissanie 370Z wygląda w wydaniu "terenowym" dość pokracznie, a przód...

No to może wnętrze? Atrakcyjna i nowoczesna Honda Civic debiutująca kilka lat temu przenosi nas wewnątrz w świat niemal kosmiczny. Deska rozdzielcza stylizowana odważnie uzupełnia ciekawą stylistykę nadwozia. Podobnego zabiegu można się było spodziewać w Acurze, nic jednak z tych rzeczy. Może się podobać, ale na tle konkurencji, nawet rodzimego Infiniti wygląda wręcz konwencjonalnie, żeby nie powiedzieć nudnie. 

Napęd stanowi 300-konny silnik V6 3,7 l. Moc przenoszona jest na wszystkie koła poprzez system SH-AWD (Super Handling All-Wheel Drive), a kierowca może wybrać tryb pracy zawieszenia. Niestety to wszystko na co będzie mógł liczyć klient w salonie pod koniec tego roku. Przynajmniej na początku Acura ZDX dostępna będzie jedynie w takiej konfiguracji.

Czy Acura ZDX jest ładna? Zapraszamy do oddania głosu w sondażu poniżej.

Marcin Lewandowski

 

Honda Civic Type R ze szperą

 

Mini jeszcze bardziej wyjątkowe - ZOBACZ WIĘCEJ

Poradnik: samochodem po Europie - WIĘCEJ TUTAJ

Samochody: Acura - ogłoszenia

Co sądzisz o stylistyce Acury ZDX?