IS-F: pościgowy potwór z silnikiem V8

Na brytyjskich drogach pojawił się radiowóz napędzany potężnym silnikiem V8. Nie jest to ani Vauxhall, ani Jaguar - to Lexus, który będzie musiał udowodnić, że nadaje się do tej pracy

Nie tylko Amerykanie kochają się w silnikach V8. Brytyjska policja od momentu wprowadzenia do produkcji przez Rovera pierwszego "taniego" V8 na wyspach, chętnie używa aut wyposażonych w takie silniki. Najpierw były Rovery P6 V8, następnie 3500 (SD1). Później "honoru" broniły terenowe Range Rovery.

Dzisiaj flota brytyjskich radiowozów to w dużej mierze Vauxhalle: Astry i Vectry, ostatnio także Insignie. Naturalnym krokiem policjantów poszukujących auta z silnikiem V8 byłby więc zakup Vauhalla VXR8, którego ceny zaczynają się od 35 272 funtów. Niestety obecnie wybór nie jest podejmowany jedynie według kryterium kosztów zakupu. Pod uwagę brane są także inne czynniki, a na ostateczną decyzję mają wpływ opinie szefa floty, dyrektora finansowego i speca oceniającego zachowanie się aut na drodze.

Jedną z firm, które rywalizują o kontrakt na dostawę aut "patrolowo-pościgowych" jest Lexus, luksusowy oddział Toyoty. Najnowszy pocisk tej firmy, Lexus IS-F (więcej o tym aucie znajdziesz tutaj), którego katalogowa cena to minimum 45 444 funtów, wyposażony w sprzęt policyjny wart kolejne 30 tys. funtów, będzie testowany przez 12 miesięcy równolegle z innymi autami o piorunujących osiągach. O tym, jakie auto wygra tę rywalizację przekonamy się za około rok.

Marcin Lewandowski

 

Andy Mancin w 25-metrowym locie

 

Mitsubishi i Volvo - radiowozy brytyjskiej policji - ZOBACZ KONIECZNIE

Konkurs: samochodem na wakacje - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Lexus IS - ogłoszenia