Znowu koniec kratek?

Resort finansów planuje położyć rękę na tańszych firmowych samochodach i paliwie. Tymczasem w salonach debiutują kolejne modele, od których można odliczyć VAT. Pełna oferta już jutro

Po grudniowym wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości do łask powróciły samochody z kratką. ETS uznał, że polskie przepisy o VAT są niezgodne z unijnymi i przywrócił stan prawny sprzed wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dzięki temu zakup samochodu z kratką i homologacją ciężarową umożliwia odliczenie podatku VAT zawartego w cenie samochodu i paliwa. Kratka to stała przegroda między bagażnikiem a kabiną pasażerską.

Ministerstwo Finansów chce od 2010 r. wprowadzenia możliwości odliczenia 60% podatku VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł od zakupu każdego samochodu o masie całkowitej do 3,5 tony. "Proponowane rozwiązanie to likwidacja absurdu, którego symbolem stało się Porsche z kratką" - tłumaczy decyzję wiceminister Maciej Grabowski. Wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga skierowania wniosku do Komisji Europejskiej o derogację, czyli przyznanie okresu przejściowego w tym zakresie na lata 2010-2012, aby można było ograniczyć prawo do odliczenia VAT do 60% kwoty podatku naliczonego (nie więcej jednak niż 6000 zł).

Według ministerstwa, proponowane rozwiązania pozwolą na częściowe odliczanie podatku VAT, bez względu na to, czy samochód posiada tzw. kratkę, czy nie. W zakresie odliczania VAT od zakupionego paliwa Ministerstwo Finansów przywraca stan sprzed grudnia 2008 r., czyli znosi możliwości odliczania VAT od zakupionego paliwa dla wszystkich samochodów do 3,5 t w latach 2010-2012. Okres zawieszenia prawa do odliczenia rozpocząłby się 1 stycznia 2010 r. "Obecnie nie chcemy utrzymać odliczania VAT od paliwa wyłącznie dla samochodów z kratką, ani rozszerzyć tego prawa na wszystkie samochody. Dlatego proponujemy trzyletni okres zawieszenia, aby po tym czasie, uwzględniając sytuację gospodarczą, podjąć ostateczną decyzję w tym zakresie" - tłumaczy Maciej Grabowski.

Odliczenie 60% podatku VAT obowiązywało już przed wyrokiem ETS. Eksperci rynku motoryzacyjnego przewidują, że osłabi to zainteresowanie firm odnawianiem flot i zniweczy plany dealerów co do rosnącej z miesiąca na miesiąc sprzedaży aut z kratką. Według nich, optymalne wyjście to porzucenie kratek i umożliwianie pełnego odliczania VAT-u od samochodów służbowych. Komunikat resortu finansów wskazuje, że nadal trwają poszukiwania oszczędności budżetowych. Z pełnego odliczenia nie będą też mogli skorzystać posiadacze niektórych samochodów typu van lub pickup o masie poniżej 3,5 tony.

Tymczasem już jutro na Moto.pl pełna oferta modeli z kratką na polskim rynku.

Marcin Sobolewski, źródło: samar.pl

Miliardy złotych z powrotem do kieszeni - ZOBACZ TUTAJ

Brałeś, nie jedź! - WIDEO

Więcej o:
Copyright © Agora SA