Espace: 25 lat przestrzeni

Ćwierć wieku minęło od debiutu pierwszego europejskiego minivana. Renault produkuje dziś już czwartą generację Espace. Teraz z okazji jubileuszu dostępna będzie specjalna limitowana edycja tego uniwersalnego samochodu

W 1984 roku na do produkcji trafiły dwa przełomowe samochody: Dodge Caravan/Plymouth Voyager (sprzedawane w Europie pod marką Chrysler) i Renault Espace (z fr.: przestrzeń). Oba auta były prekursorami aut wielkopojemnych, czyli po prostu minivanów. Jednobryłowe nadwozie Renault stało się wyznacznikiem stylistycznym dla swoich następców i konkurencji na starym kontynencie. 

Pierwsza generacja była budowana budowana w zakładach Matry i miała nadwozie wykonane z tworzyw sztucznych. Śmiała stylistyka nie zniechęciła klientów, a może wręcz przeciwnie, dzięki wyjątkowo proporcjonalnej sylwetce i charakterystycznej linii przestronnego nadwozia zyskał sporą popularność. Do 1991 sprzedano ponad 190 tys. sztuk pierwszego europejskiego minivana.

Druga generacja technicznie bazowała na dotychczasowych rozwiązaniach, oferując nieco bardziej obłe nadwozie. Trzecia generacja powróciła do korzeni przenosząc pasażerów w świat przyszłości futurystycznym wnętrzem. Na środku ogromnej a zarazem lekkiej deski rozdzielczej umieszczono potężny schowek. W 2003 roku zakończono jej produkcję, kończąc tym samym współpracę z Matrą.

Czwarta generacja Espace to kolejna rewolucja. Oprócz przeniesienia produkcji do zakładów Renault zrezygnowano z dotychczas stosowanego poszycia nadwozia. Po latach okazywało się, że lakier blakł, bądź w ogóle zanikał czyniąc auta wyjątkowo nieatrakcyjnymi wizualnie. Podjęto więc decyzję o przejściu na konwencjonalne metody produkcji nadwozi i zastosowano stal.

Pomimo pojawienia się silnej konkurencji na rynku sprzedano już ponad 1,2 mln sztuk tego modelu, a każda generacja była popularniejsza od poprzedniej. Patrząc na auto aż trudno uwierzyć, że konstrukcja ma już sześć lat i już niedługo powinien pojawić się jego następca, Espace "V". Niestety na to trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej do 2011 roku.

Renault Espace "25th" można zamówić z jednym z dwóch silników diesla. Ceny wersji dCi 130 zaczynają się od 35 350 euro, zaś dCi 150 37 700 z ręczną i 39 550 z automatyczną skrzynią biegów.

Polska jest jednym z sześciu krajów w których Espace "25th Limited Edition" jest przewidziany do  sprzedaży. Auto trafi do salonów Renault już w czerwcu.

 

Renault Espace

 

Marcin Lewandowski

Chrysler Grand Voyager także ma 25 lat - ZOBACZ TEST

Toyota Verso - jużnie taka mała - WIDEO

Samochody: Renault Espace - ogłoszenia

Więcej o: