Bright IDEA - świetny pomysł

Mało znana amerykańska firma Bright Automotive pokazała dostawczy samochód o napędzie hybrydowym. Wtyczkowóz to na razie wersja koncepcyjna

Nazywa się Bright IDEA i jest samochodem dostawczym. Ma napęd hybrydowy, przez co w cyklu miejskim zużycie paliwa wynosi 2,35 l/100km (100 mil/galon)... na odcinku pierwszych pięćdziesięciu kilometrów. W dłuższej perspektywie auto ma palić trzecią część tego, co jego konkurenci. Ładowność IDEI wynosi 900 kg, a ładownia mieści ponad 5 m3 ładunku.

Firma Bright podkreśla oszczędności wynikające z użytkowania tego samochodu. Przy kosztach benzyny wynoszących 3,5 dolara za galon przeciętnie można zaoszczędzić aż 6000 dolarów w skali roku. Z informacji zamieszczonych na stronie producenta wynika, że firma liczy bardziej na zamówienia flotowe i rządowe, niż na klientów indywidualnych. 

Nic nie wiadomo na temat silnika spalinowego napędzającego przednie koła. Tylne koła napędzane są silnikiem elektrycznym zasilanym z akumulatorów litowo-jonowych umieszczonych pod podłogą. IDEA jest wtyczkowozem, czyli można ją ładować za pośrednictwem domowej sieci elektrycznej. Kolejne dane na stronie producenta, to lista życzeń: współczynnik oporu powietrza Cx ma wynosić 0,3 a samochód powinien otrzymać pięć gwiazdek w testach zderzeniowych. Jak widać jeszcze wiele pracy przed inżynierami Brighta. Będzie ona możliwa, jeśli firma otrzyma dotacje rządowe na kontynuowanie projektu. Jeśli pieniądze się znajdą, produkcja będzie mogła ruszyć w 2012 roku.

Marcin Lewandowski

Opel Insignia EkoFlex: już jest - ZOBACZ TUTAJ

Legenda srebrnej strzały - ZOBACZ WIDEO

Samochody: hybrydowe - ogłoszenia