Samochód roku na sterydach

Po tygodniach wyczerpujących testów na legendarnym torze Nurburgring Opel zdecydował się pokazać światu swoje najnowsze dzieło - ekstremalną wersję samochodu roku, czyli Insignię OPC

Przedstawiciele firmy mówią otwarcie, że nowy model jest rękawicą rzuconą takim autom konkurencji, jak Audi S4 czy BMW M3. Czym będzie próbował pokonać rywali?

Pod maską znajduje się, znane już z gamy silników Insigni, 2,8-litrowe benzynowe V6. Inżynierom udało się jednak wydobyć z niego dodatkowe konie mechaniczne. Zamiast wyjściowych 260 jest ich teraz aż 325, a maksymalny moment obrotowy wzrósł do 400 Nm. Aby kierowca mógł lepiej wykorzystać ten potencjał, auto wyposażone jest w adaptacyjny napęd na cztery koła oraz elektronicznie sterowany tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (eLSD).

Silnik, współpracujący z sześciostopniową manualną skrzynią biegów, potrafi rozpędzić auto do prędkości 250 km/h, przy czym pierwsza setka pojawia się na liczniku już po 6 sekundach. Zawieszenie zmodyfikowano pod kątem bardziej sportowej jazdy oraz obniżono o dodatkowe 10 mm (w stosunku do wersji AWD Sport). Kierowca może także skorzystać z systemu FlexiRide. Pozwala mu on wybierać pomiędzy trzema trybami pracy adaptacyjnego zawieszenia: od Standardowego, poprzez tryb Sportowy aż do OPC, skonfigurowanego dla uzyskiwania optymalnych osiągów.

Po czym poznać najmocniejszą wersję Insigni? Już przy pierwszym spojrzeniu rzucają się w oczy bardziej agresywne zderzaki. Opel przyznaje, że podczas ich projektowania wzorował się na koncepcyjnym modelu GTC, zaprezentowanym jeszcze w 2007 roku. To by się zgadzało, bo podobnie jak on, również i Insignia OPC posiada dwa pionowe wloty powietrza pod reflektorami, zintegrowane z tylnym zderzakiem chromowane końcówki układu wydechowego oraz wkomponowany w tylną klapę delikatny spojler. W standardzie auto wyposażone będzie w 19-calowe felgi aluminiowe. Jako opcja dostępne będą również kute felgi 20-calowe.

Oficjalna premiera Insigni OPC odbędzie się 7 maja podczas salonu samochodowego w Barcelonie, a do sprzedaży trafi na jesieni.

 

Opel Insignia OPC

Bartosz Sińczuk

Astra OPC w pojedynku z Abarthem Grande Punto - ZOBACZ TUTAJ

Bentley Imperator - WIDEO

Samochody: Opel Vectra - ogłoszenia