GMC: futbolista z terenu

Amerykanie lubują się w samochodach, których w Europie prawie nikt by nie kupił. Nie chodzi już o wielkość, ogromny silnik, czy skrzynię biegów - oni po prostu kochają brzydkie auta

Prawie każdy z nas kojarzy stare Audi, Volkswageny, czy Volvo w wersjach amerykańskich. Pomijając długie zderzaki wymagane prawem zawsze zastanawiałem się, czy stylista odpowiedzialny za ich powstanie podpisałby się pod tymi zmianami. Te czasy na szczęście minęły, ale i tak wielu producentów stosuje tu zasadę odmienności stylistycznej. Na plus wychodzi to jedynie Japończykom, ale to oddzielna sprawa.

Sami Amerykanie też od czasu do czasu wysmażą jakieś jeżdżące nieszczęście. W ekstremalnych przypadkach nawet "rdzenni" mieszkańcy USA zastanawiają się nad zmysłem estetycznym (lub jego brakiem) stylistów. Takim nieporozumieniem był Pontiac Aztec. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale nadal firmy nie wierzą, że mieszkańcy w USA chcieliby jeździć ładnymi autami. Najlepszym przykładem może być najnowszy GMC Terrain. Jego konstrukcję oparto o Chevroleta Equinox, ale z zewnątrz tego nie widać. Całkiem atrakcyjną stylistykę psują niestety potężne nadkola żywcem zaczerpnięte z Hummera H3. Niestety to, co pasuje do najmniejszego "rezerwisty", w GMC razi. Auto wygląda tak samo naturalnie, jak ubrany w swój strój futbolista amerykański (chodzi o futbol amerykański, a nie piłkę nożną) z ochraniaczami powiększającymi dwukrotnie jego barki.

Pod maskami samochodów zza oceanu zachodzą duże zmiany. Niedawny powrót silników V8 jest w odwrocie, choć to nie znaczy, że znów znikną z oferty. Mniejsze modele, do jakich należy Terrain, będą mieć mniejsze niż dotychczas jednostki. Downsizing po amerykańsku to także mniej cylindrów. Podstawę napędu modelu Terrain stanowi czterocylindrowy silnik 2,4 l. o mocy 182 KM. W opcji można dostać trzylitrowe V6 osiągające 264 KM. Oba silniki występują w wersjach z napędem na jedną lub obie osie.

Marcin Lewandowski,
źródło: GM

SUV konkurencji: Kia Sorento - WIDEO

Genialny pomysł Mosleya - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: GMC - ogłoszenia

Więcej o: