Fiat 500 Start&Stop - oszczędny mieszczuch

Coraz więcej producentów samochodów decyduje się na zastosowanie w swoich modelach systemów stop-start. Kolejnym autem, które skorzysta z tego rozwiązania jest, cieszący się ogromną popularnością, Fiat 500.

Póki co, ekologiczna 500 dostępna będzie tylko w Wielkiej Brytanii i wyłącznie w jednej, najczęściej na Wyspach wybieranej, wersji Lounge z 1.2-litrowym, 69-konnym silnikiem.

Firma zapowiadała wprowadzenie systemu Start&Stop (nazwa Fiata) w "pięćsetce" już w grudniu zeszłego roku. Zakładano wtedy, że zastosowanie tego rozwiązania poskutkuje zmniejszeniem zużycia paliwa w granicach 5-8% dla cyklu miejskiego. Okazuje się, że jest lepiej niż się spodziewano. Według Fiata, najświeższe dane wykazują redukcje spalania dochodzącą do 12%. "Pięćsetka" nie wyposażona w system Start&Stop spala 6,4l w trybie miejskim oraz 5,1l w trybie mieszanym. Po jego zastosowaniu apetyt na paliwo wynosi odpowiednio 5,7l oraz 4,8l. Dodatkowo, emisja CO2 spadła ze 119g/km do 113g/km.

System Start&Stop wyłącza silnik, jeśli warunki na drodze doprowadzą do pełnego zatrzymania samochodu. Ponowne uruchomienie silnika następuje, gdy kierowca wciśnie pedał sprzęgła. System nie zadziała, jeśli: silnik nie zdąży uzyskać odpowiedniej temperatury pracy, w sytuacji niskiego poziomu naładowania akumulatora, włączonego ogrzewania tylnej szyby, jeśli wycieraczki pracują w najszybszym trybie oraz przy załączonym wstecznym biegu.

Fiat 500 Start&Stop otrzyma również w standardzie system Blue&Me, którego częścią jest, tzw. eco:Drive pozwalający kierowcy monitorować poziom spalania, a co za tym idzie prowadzić auto w możliwie oszczędny sposób.

"Odkąd rok temu zaprezentowaliśmy Fiata 500, obiecywaliśmy wprowadzanie w nim nowoczesnych pomysłów i rozwiązań. Oto kolejne z nich", mówi Andrew Humberstone, dyrektor naczelny brytyjskiego Fiat Group Automobiles. Ma on również nadzieje, że system Start&Stop dodatkowo wzmocni pozycję "pięćsetki" w segmencie miejskich aut.

bs, Źródło: autobloggreen, Fiat

 

Samochody: Fiat 500 - ogłoszenia

Więcej o: