Najmocniejsza ciężarówka świata

Jesteście ciekawi jaką moc ma najmocniejsza seryjnie produkowana ciężarówka świata? Volvo FH16, dzierżące ten tytuł, w najmocniejszej specyfikacji ma teraz 700 KM

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych najmocniejsze europejskie samochody ciężarowe były napędzane 500-konnymi silnikami. W USA niektóre silniki oferowane na rynku osiągały 600 KM, a uzyskanie wyższej mocy było nieefektywne, ze względu na ograniczenia układów chłodzenia. Jest to spowodowane tym, że amerykańskie ciągniki siodłowe wyposażane są w silniki zewnętrznych producentów (wyjątkiem jest Mack). Europejscy producenci sami produkują silniki montowane w swoich ciężarówkach, więc w przypadku konstrukcji ekstremalnych możliwe jest zoptymalizowanie konstrukcji.

Ponowny wyścig mocy rozpoczął się na przełomie wieków. Najpierw w ofercie pojawiły się silniki o mocy 550 KM, następnie 580, 610 KM. W 2003 roku Volvo przedstawiło konstrukcję 16-litrową, która dotąd oferowana była w wariantach mocy 540, 600 i 660 KM. Teraz najmocniejszy dotąd 660-konny motor zyskał dodatkowe 40 KM stając się najmocniejszym seryjnie produkowanym silnikiem, oferowanym w ciągnikach siodłowych. Moment obrotowy ma niedoścignioną wartość 3150 Nm.

Volvo FH 16 700 - najmocniejsza ciężarówka świata w akcji

 

Inżynierowie Volvo Trucks udowodnili, że wzrost mocy nie musi oznaczać wzrostu konsumpcji, a nawet może pociągnąć za sobą znaczną redukcję szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery. Przy identycznym 700-konny silnik spełnia normę Euro5 produkując o 40% mniej tlenków azotu, niż poprzednia wersja.

Nowy silnik o oznaczeniu D16G znajdzie zastosowanie w dwóch rodzajach ciągnika siodłowego FH16. Głównym przeznaczeniem ma być ciężki transport kołowy, np. ciężkich maszyn budowlanych, lub wielkich, często ponadwymiarowych elementów konstrukcyjnych. Z myślą o tym powstała czteroosiowa wersjaFH16 700. Dwuosiowa przeznaczona jest z kolei do długodystansowego transportu kołowego. Jej odbiorcami mają być firmy transportowe chcące podnieść swój prestiż.

Marcin Lewandowski, źródło: Volvo Trucks

 

Samochody ciężarowe: Volvo FH 16 - ogłoszenia