Focus wraca do gry

Ford udostępnia pierwsze, na razie tylko jedno, zdjęcie przyszłej generacji modelu

Nareszcie "wygląda".

Pierwsza generacja Focusa była hitem. Uderzała stylistyczną świeżością. Ostre odważne linie, przetłoczenia. To nokautowało konkurencję i sprawiało, że kupowali go ci, którzy wcześniej na Forda by nie spojrzeli. Potem nadszedł czas "dwójki", która wzbudziła niemałą konsternację. Oczywiste było, że świat motoryzacyjny czekał z niecierpliwością na kolejną rewolucję. I co? O gustach się nie dyskutuje, zgoda. Trudno jednak było oprzeć się wrażeniu, jakby drugą generację Focusa "naszkicowano" od niechcenia. Ford z nowym modelem wykonał stylistyczny krok w tył. Wyglądało tak, jakby przestraszył się brzemienia sukcesu "jedynki". Powstał spokojny, zachowawczy i nudny samochód, który podobałby się wszystkim.

Jedyne, jak na razie, zdjęcie trzeciej generacji pozwala przypuszczać, że Ford chce "wrócić do gry". Znów jest świeżo, odważnie i proporcjonalnie. Najwyższy czas!

Oprócz widocznego na zdjęciu 4-drzwiowego hatchbacka, zapowiadana jest też wersja coupe. Projektowana z myślą o młodszych kierowcach, ma rywalizować z Volkswagenem Scirocco i nowym Renault Megane Coupe. 

Co nowego pod maską?

Ford zamierza montować silniki z rodziny EcoBoost, czyli turbodoładowane jednostki o małej pojemności. Trend obecnie obserwowany u większości producentów. Najmniejszy będzie 1-litrowy silnik 4-cylindrowy o mocy od 90 do 100KM. Większą część produkcji ma jednak pochłonąć jednostka o pojemności 1,6 litra i mocy 150-180KM. Ford obiecuje, że nowa rodzina silników będzie skutecznie łączyć bardzo dobre osiągi z niską emisją spalin. Na razie dysponujemy szczątkowymi danymi, więc na ewentualny entuzjazm jeszcze przyjdzie czas.

Tyle silniki benzynowe. Jeśli chodzi o diesle, głównie mówi się o dwóch TDCi o pojemności 1,6 i 2.0-litra i mocach odpowiednio 90-130KM i 170-200KM.

Premiera jest zapowiadana na koniec 2010 roku, więc jeszcze sporo może się zmienić. Miejmy jednak nadzieje, że tym razem Ford się nie wystraszy i nie zepsuje zbytnio sylwetki, którą pokazał na pierwszym oficjalnym zdjęciu.

 

bs, Źródło: autoexpress

 

Znajdź Focusa dla siebie - oferty Autotrader.pl

 

Więcej o: